Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Modrá obytná věž

Autor: Bernard Tschumi
Adresa: 105 Norfolk Street, Lower East Side, Manhattan, New York, USA | mapa
Web: www.bluecondonyc.com
Investor: Angelo Cosentini a John Carson
Náklady: 17 000 000 USD Realizace: 2005 - 7.11.2007
Výška: 55 m Počet pater: 16
Užitná plocha: 5100 m²

Projekt obytné výškové budovy na newyorském Lower East Side se potýkal s výzvou: jak vytvořit originální architektonický počin a přitom respektovat newyorská zónovací pravidla i klientovy komerční požadavky? Spodní část našeho řešení zabírá pozemek určený zónováním pro bydlení a vykonzolovaná část nad stávající zástavbou je určená pro komerční využití. Mírně skosené stěny směřující do ulice a zadního dvora se chytrým způsobem vypořádávají se směrnicí o stupňovitém ustupování části přecházející mezi komerčním a obytným zónováním v dané oblasti. Zešikmený vrchol stavby také počítá s místními zónovacími pravidly dvojicí ploch směřujících k obloze.
Vykonzolovaná část nad komerčními prostory na jižní straně budovy je také odspodu až k vrcholu zešikmená, čímž rozšiřuje plochy v horních podlažích, odkud se nabízí senzační výhled na celý spodní Manhattan od řeky k řece.
BLUE nezačíná s teorií nebo formálním gestem, ale pro svoji inspiraci přebírá charakter místa, převádí složité zónování do hranaté formy a tento tvar do rozpixelovaného pláště, který má jedinečný architektonický výraz, ale zároveň se také mísí s oblohou, projevuje respekt a vyjadřuje dynamiku svého okolí.
Budovu tvoří 32 jednotek o velikosti od jedno a dvoupokojových bytů až po apartmány přes téměř celé poschodí s velkými terasami ve vyšších podlažích, korunovaný na vrcholu dvoupodlažním penthousem. Pro mnoho bytových jednotek je příznačná šikmá prosklená fasáda. Obytné prostory a jídelny všech bytů mají okna s výškou přes celé podlaží. Byty jsou vybaveny přírodními trvale udržitelnými materiály, včetně bambusových podlah a stěnových panelů, podlahy z kokosových palem a dlaždic s říčními oblázky v koupelnách.
BLUE také recykluje nevyužitý prostor na střeše sousedních komerčních staveb v městskou zahradu, která nabízí obyvatelům a jejich hostům společný prostor s širokým výhledem na most Williamsburg.
Bernard Tschumi

Literatura

Projekt
Fotograf
Štěpán Vrzala
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.07.09
Návštěvnost: 62127 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.