Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Villaverde

Autor: David Chipperfield
Lokální architekt: José María Fernández-Isla & Manuel Santolaya Heredero
Adresa: Calle del Berrocal, Madrid, Španělsko | mapa
Investor: Empressa Municipal de la Vivienda
Realizace: 2000 - 12.2005 Užitná plocha: 11698 m²

Projekt sociálního bydlení na objednávku Empresa Municipal del la Vivienda (EMV) leží na parcele 203 v nově vybudované oblasti Verona v městské čtvrti Villaverde na jihu Madridu. Dům obsahující 176 jedno-, dvou- a třípokojové byty svým tvar souzní s celkovým urbanistickým plánem, který vyžadoval blok ve tvaru písmene U, který bude 15 metrů široká a zabírat půdorysnou stopu 2,000m². Podobně jako u ostatních budov v této čtvrti byl požadavek, aby měl blok osm podlaží a náznak šikmé střechy. Se všemi těmito ztěžujícími požadavky se navrhovaný objekt snaží chovat, aby se jeho architektura odlišovala od běžné představy bytového domu. Zatímco se okolní stavby snaží adaptovat symetrickou sedlovou střechu, náš návrh převádí tradiční pojetí obvodové zdi a střechy více abstraktním způsobem do zešikmení horní části hmoty bloku a dalším menším zkosením čelní hrany domu.
Větší podlažní plocha docílená zmenšením objemu střechy zároveň umožnila přistoupit k opláštění budovy daleko více sochařským způsobem – seříznutím zadních stran bloku, aby nepůsobil příliš pravoúhle a vytvořil rozmanitější siluetu fasád.
Dalším významným krokem byl výběr betonových fasádních obkladových desek v zemitých růžových odstínech. Vnitřní nádvoří tvoří kryté sloupoví z tmavého betonu a hustý pás zeleně, což posiluje účinek bohaté trikolóry vyzařující uvnitř. Stejně jako okolní budovy byl také povrch fasád vystaven řadě předem daných omezení, z čehož vznikla touha stvořit fasádu, který by byla hierarchicky uspořádaná (větší místnosti se na vnější fasádě projeví více okny) a zároveň, aby se rozmístění oken v celé výšce přes osm pater příliš neopakovalo (každé okno tak bylo posuzováno ve vztahu k celkové hmotě i tvaru). Dům navržený na pozemku 203 představuje dvojrozměrné, téměř matematické cvičení ve vytváření vzorců.
David Chipperfield Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.07.09
Návštěvnost: 51853 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.