Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Polyfunkční dům 'Orchidea'

Autor: Studio AM | Jana Chmelová, Jiří Košťál, Petr Obermann, Jiří Slaba
Adresa: Pražská ulice, Kolín, Česká republika | mapa
Investor: HP–stavební
Projekt: 2006-07 Realizace: 2007-08
Užitná plocha: 968 m² Zastavěná plocha: 338 m²

Polyfunkční objekt se nachází v historickém území města, ulice Pražská ústí do centra historické části – Karlova náměstí a přímo sousedí se zámeckým areálem. Po nutné demolici objektů při ulici Pražské – nízkého rohového objektu zvaného Orchidea a k proluce přilehlých bytových objektů v havarijním stavu bylo zpracováno několik studií na dané území. Záměrem výsledného zpracování bylo využití pro polyfunkci, tj. v podstatě zachování všech stávajících funkcí a jejich uzpůsobení dnešním požadavkům. Návrh zdůraznil a doplnil historické vazby – koncept propojení průchody snížením středové části, navázáním bytových objektů a zakomponováním stávající hodnotné zeleně. Výškově i tvarově složitý pozemek – hloubka 5 m, zachování přístupu do areálu zámku (ve stávajícím stavu proluka) byl vyřešen základním členěním hmot do 3 hlavních celků:
1/ na stávající objekty navazují 2 objekty dostavby, respektující hmotou i základním tvaroslovím stávající hmotu, členění fasády, linie římsy. Objekty jsou bytové s obchodním parterem
2/ střední část se současným architektonickým tvaroslovím (kov, sklo) – dříve proluka – respektuje výškově i možností propojení souvislosti s areálem zámku, který průchody i průhledy je jakoby vtažen do ulice a pocitově i fakticky s ní spojen. Objekt má funkci služeb.
3/ Rohový objekt ústící do náměstí Republiky podél ulice Pražské a Sokolské má klasicky rohový dominantní charakter, náplň kanceláře a služby. Je koncipován záměrně v jednoduché formě tak, aby nekonkuroval objektům v historické lokalitě, avšak nezanikl (karmínová barva fasády)
Jana Chmelová, Jiří Slaba
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 23.06.09
Návštěvnost: 55088 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
červená Eva Posseltová 30.06.09 11:39
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.