Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Mirador

Autor: MVRDV
Spoluautor: Blanca Lleó
Adresa: Calle Princesa De Eboli 13-21, Madrid, Španělsko | mapa
Investor: EMV del Ayuntamiento de Madrid
Náklady: 10 890 000 Euro Realizace: 04.2005

Otevření evropských hranic mělo ve Španělsku za následek stavební boom. Hodnota pozemků se enormně zvýšila, což vedlo k ohromné bytové výstavbě. Těmto činnostem v Madridu napomáhají obří nové rezidenční čtvrtě obklopující historické centrum. Řadu těchto nově vzniklých měst tvoří bloková zástavba se soukromými vnitřními dvory. Introvertní architektura s malými okny se poněkud vymyká tradiční extrovertní španělské kultuře. V PAU de Sanchinarrro, jednom z těchto nových měst, ležícím na severovýchodním okraji Madridu byly poskytnuty dva pozemky, aby na nich mohl vzniknout “únik“ z uniformity a klaustrofobie moře šestipodlažních bloků. U prvního “úniku“ je obytný blok obklopující nepřístupný vnitřní dvůr “převrácený“ tak, aby z veřejně přístupné terasy mohlo být vidět město i pohoří Guadarrama. Věž zachraňuje volný prostor, který je tolik potřebný v moderním městě. Obyvatelům domu a jeho sousedům se nabízí velkorysý výhled z výšky 40 metrů nad zemí a společnou zahradu, kde mohou rozjímat nad obzorem. Projekt přivádí bytovou výstavbu do nového městského prostředí a teritorií. Poloveřejné vyvýšené náměstí bude snadno přístupné výtahem přímo z náměstí obklopujícího stavbu. Venkovní eskalátor se však ukázal být pro rozpočet sociálního bydlení příliš drahý.
Tento zvednutý veřejný prostor je obklopen rozmanitými rezidenčními čtvrtěmi, širokou škálou kompaktního bydlení pro různé sociální skupiny s různými životními styly. Na rozdíl od sériového a racionalního opakování standardních rodinných jednotek jsou zde bytové jednotky seskupeny do malých “staveb“. Tyto “bloky“, vyskládány a slepeny, vytváří nový věžovitý superblok. Štěrbiny mezi bloky slouží jako komunikační zóny. Jsou koncipovány jako malé vertikální ulice. Jejich různé směrování a propojování nakonec vytvořilo řadu typologií, které jsou sestavovány de malých předměstí. To vede ke svislému sledu schodišť, hal, pódií a ulic. Vytváří se tím vertikální sousedství.
Projekt se stal pro své okolí vztažným bodem. Schválení realizace tohoto projektu lze rovněž chápat jako skutečnou a upřímnou sebekritiku, což je obdivuhodný prvek. Možná je také jedním ze základních prvků, zejména pro kulturu, která chce být otevřená, živoucí a kosmopolitní.
MVRDV

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 17.06.09
Návštěvnost: 39347 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.