Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hageneiland

Autor: MVRDV
Adresa: Stiemensvaart, Ypenburg, Nizozemí | mapa
Web: waterwijk.ypenburg.nu
Realizace: 1998 - 10.2001

Vlna budování a osídlování suburbií zaplavila všechny státy Evropy. V Holandsku se s tímto trendem můžeme setkat například v satelitu Den Haagu - v Ypenburgu. Na vysušeném území tu vznikly nebo vznikají nové obytné čtvrti. V Ypenburgu je možné sledovat a na vlastní kůži okusit různé příklady řešení obytných souborů - bloková schémata s obytnými dvory, řádkovou zástavbu nebo solitérní bodové struktury.
Atelier MVRDV svůj příspěvek do Ypenburgu pojednal jako geometrickou hru 119 řadových domů, které se nahodile sdružují do skupin. Skupiny domků jsou pojednány jediným materiálem, který stoprocentně obaluje archetypální klientskou podobu obydlí. Cihlové, plechové, dřevěné, plastové a cementotřískové domečky jsou komponovány do řad tak, že neunavují stereotypním rytmem, nýbrž rozehrávají příjemná zákoutí a situace. Každý z domků má za sebou mini zahrádku s polykarbonátovým domečkem.
Tento typ souboru je narozdíl od poloostrova Borneo těžko aplikovatelný v jiném prostředí než holandském. Velkorysá dělba obytné intimity s okolím, mikroprostředí pro život, sepjetí s vodními kanály... To, co mne u souboru zaráží, je vyřešení odstavování automobilů na okraji sídliště. Osobně bych od MVRDV očekával hlubší vyjádření fenoménu života obyvatel Hageneilandu. Právě automobil je v životě suburbánní společnosti nutností. Aaron Betsky ve svých textech navozuje paralelu mezi Corbusiérem a MVRDV, avšak Corbu mnohem výstižněji ve vile Savoye demonstroval roli mobility stavebníků. Lidem v Hageneilandu nezbývá nic jiného než své nákupy v plastikových taškách z hypermarketů donášet nepohodlně z parkovišť do svých domečků pěšky. Absolutní bezpečí a klid pro mladá Holanďátka v tomto případě ustoupil komfortu konzumu. Možná že dnešním fenoménem není automobil, ale mobilní telefon nebo mobilní připojení k internetu. Bůh ví, co se právě Maasovi honí hlavou, každopádně za soubor 119 domků v Hageneilandu získalo MVRDV prestižní cenu Nizozemského institutu architektury.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 02.02.07
Návštěvnost: 72346 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.