Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Polyfunkční dům OCELOT, Praha

Autor: SEA Architekt | Petr Suske, Patrik Dolák, Jiří Jakeš, Jarča Kopečná, Jan Mutl, Dominik Wallenfels
Adresa: Ocelářská, Vysočany, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2007 - 2008 Zastavěná plocha: 800 m²

OCELOT je kočka. Díky fonetické podobě dala své jméno ocelovému domu, který vyrostl na místě bývalého ČKD – ocelového srdce Československa. Ocelová forma domu vychází z  místního génia loci. Severní, západní i východní fasáda domu je vyrobena z ocelových plátů. Použitá speciální ocel rychle zrezne, ale proces rezavění se brzy zastaví a vzniklá vrstva kysličníku železa naopak ocelové pláty chrání. Celý dům se tak promění v solidní ocelový ingot. Ocelot – kočka – se promítá do ocelové fasády i graficky. Na ještě nezrezavělé ocelové pláty fasády byla abstraktní podoba kočky nanesena bezbarvým lakem. Grafický obraz se objevuje až během procesu reznutí. Životnost laku je časově omezená – kresba postupně zmizí. Pomíjivost věcí, stejně jako nezničitelného ČKD…
Jižní fasáda, v kontrastu s ostatními, je naopak velmi členitá, lehká a barevná. Tyto barvy procházejí interiérem celého domu a pronikají okenními otvory i do ostatních fasád.
Obytný polyfunkční dům stojí na ploše 2200 m². Zastavěná plocha činí cca 800 m². Dům má 2 podzemní a 9 nadzemních podlaží. V podzem- ních patrech jsou navrženy garáže, skladovací kóje, společný vinný sklep a technické zařízení budovy. V přízemí je kavárna, skladovací kóje a byty, v ostatních patrech jsou pouze byty a ateliéry. (Bytů je 53, atelierů 6, parkovacích stání 62.) Ke každému bytu náleží jedna skladovací kóje a jeden uzamykatelný box ve vinném sklípku.
Konstrukci domu tvoří železobetonové monolitické stěny a stropy založené na pilotách a vodovzdorné železobetonové vaně. Většina betonových konstrukcí zůstává pohledová. Obvodový plášť- severní fasáda a část východní a západní, lehká sendvičová, vnitřní povrch Fermacell, vnější povrch ocelové nýtované pláty, jižní fasáda lehká sendvičová, vnitřní povrch Fermacell, vnější povrch barevné desky typu Beronit. Všechny fasády sou tepelně izolovány 240mm Orsil. Objekt je zásobován teplem horkovodem z teplárny. Teplá voda připravená ve výměníkové stanici je rozvedena do jednotlivých bytů vertikálními šachtami. V každém bytě je umístěna samostatná jednotka (Maybes) s vlastní přípravou TUV a ÚT a měřením spotřeby tepla, přístupná vždy z veřejné chodby.

Literatura

Projekt
Fotografie
Ester Havlová
Stavba
Vnitřní povrch stěn obvodového pláště - Fermacell
Fermacell
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 22.06.09
Návštěvnost: 75127 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
slabé michal krejci 22.06.09 14:39
k domu Miroslav Peterka 10.11.09 22:36
velmi slabé Eva 11.11.09 15:50
@michal krejci Nikola Stibůrková 28.10.13 22:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.