Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Spacebuster

Autor: raumlabor_berlin
Adresa: Manhattan, Brooklyn, New York, USA
Web: www.storefrontnews.org
Realizace: 17.04. - 26.04.2009

Spacebuster je mobilní samonosná nafukovací konstrukce – přenosný, roztažitelný pavilon – navržená k tomu, aby přetvářela veřejné prostory všeho druhu v místa ke společenskému shromažďování. Nově interpretovaný předešlý projekt Raumlabor, Küchenmonument (představeného v Evropě v roce 2006-08), bude mít Spacebuster svou americkou premiéru dnes večer a pak bude následujících deset večerů cestovat po Manhattanu a Brooklynu a hostit různé společenské události.
Pavilon se skládá z nafukovací bubliny podobné kopuli, která se vynořuje z dodávky, v níž je také kompresor udržující Spacebuster nafouklý. Kopule se rozpíná a organicky přizpůsobuje svému okolí, ať už je to na poli, v lesnatém parku nebo pod silničním nadjezdem. Materiál tvoří průsvitný plast, který umožňuje, aby všechny události odehrávající uvnitř kopule – promítání, přednášky, obědy nebo diskuze – byly vidět také zvenku. Stejně tak opačně se během události stává z venkovního prostředí kulisa.
Každý z těchto deseti večerů bude uspořádaný ve spolupráci s nějakou společenskou skupinou, nevýdělečnou organizací, univerzitou nebo uměleckou organizací.
Storefront for Art and Architecture

Rozbíjení prostoru
Z vnitřku tvrdé skořápky se nadýmá měkká bublina, městský pokoj vlající za zadku dodávky. Tento džin v lahvi slouží pro okamžité divadlo a předvádí, jak může vítr v tašce vytvořit instantní architekturu. Tohle však není obyčejný vysunovací cirkusový stan. Spíše než aby byl upotřeben k zábavě, jako cirkusácký akt nebo jako neživá architektonická hmota, Spacebuster konzumuje svoje diváky a ti jej naopak přetvářejí. Dotýkat se, vidět a být viděn skrz, pít a debatovat uvnitř.
New York je plný neviditelných zdí. Prostory, které Spacebuster rozbíjí, jsou oploceny nehmatatelnými hranicemi. Rozbíjení prostoru je o dekomprimování prázdna, bujení mezi trhlinami, mačkání vakua, obalování okamžiku. Dvojsmyslnost již není přirovnávána k amnézii. Z podivné, ale přesto banální podívané nafukování, vytváření zdí a hranic, se vyklube předehra k překračování hranic a prostupování objemů. Spacebuster nás mobilizuje k mobilizování prostoru.
Vstup do Spacebusteru, beztvaré záhady: stavby s certifikátem od stavebního úřadu. Vozidlo s povolením od úřadu pro motorová vozidla. Pouliční slavnost potvrzená dopravním úřadem. Experimentální laboratoř Raumlaborberlin. Vdechovat inertní prostor, zadržet dech dokud se prostor znovu neprobudí, i kdyby to bylo jen na chvíli. Vydrží vzpomínka? Jak přeměníme tento zážitek agilního vytváření místa do každodenní praxe rozbíjení městského prostoru?
Gideon Fink ShapiroAutor: Petr Šmídek, 12.05.09
Návštěvnost: 47778 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.