Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mado Building

Autor: Atelier Bow-Wow | Momoyo Kaijima, Yoshiharu Tsukamoto
Adresa: Setagaya-ku, Tokio, Japonsko | mapa
Investor: Katayama Corporation
Realizace: 2006 Užitná plocha: 575 m²
Zastavěná plocha: 162 m² Plocha pozemku: 192 m²

Jedná se ryze o spekulativní projekt - koupil se pozemek, navržená stavba mu přidá na hodnotě, najdou se nájemci a projekt se rozprodá. Klínovitý pozemek na rozcestí se nachází ve svažitém terénu, a tak klient požadoval výraznou stavbu, z níž by se mohl stát výrazný orientační bod. Při navrhování jsme se nemohli radit s budoucími nájemci, poněvadž o nich v té době ještě nebylo rozhodnuto. Soustředili jsme se proto na kontext stavby. Během hledání běžných kritérií od reakce na různé dělení vnějších faktorů, jako například výškové rozdíly pozemku, obálka zastínění, předpokládané provozní cesty a podobně, jsme začali pociťovat také potřebu nějakého vnitřního rytmu. Začali jsme se dívat na okna a balkony bytových domů v okolí našeho pozemku a převzali čtvercový vzor uspořádání fasádních otvoru na tři fasády domu sousedící s cestami. Základní rozměry okenních otvorů tvoří největší standardní rozměr dvojitého zasklení. Další okna reagují svými menšími rozměry na okolní prostředí. Výsledkem toho je fasáda, která má ve svých částech elastický výraz a náznak pohybu.
Vstupy jsme umístili do každého průčelí a dovolili, aby se mohly rozplynout v částečně zdeformovaném rastru oken ve fasádě, dovolující jednotlivým částem odkrýt v opakujícím se vzoru jisté rozdíly. Okno lze v tomto případě chápat jako prvek, který stavbu spojuje s okolním kontextem a zároveň odhaluje vnitřní rytmus; jako pružně reagující schéma na vnější podmínky zatímco vytváří různorodé vnitřní prostředí; jako prvek vyjadřující se ve vícevrstvém kontextu. Z toho vzešel název “Mado (v japonštině znamená okno) Building“.
Atelier Bow-Wow
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 08.05.09
Návštěvnost: 47001 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.