Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Knihovna a společenské centrum Sant Antoni

Autor: RCR Arquitectes
Adresa: Carrer del Comte Borrell, 44-46, Barcelona, Španělsko | mapa
Web: www.bcn.cat/biblioteques
Realizace: 2008 Soutěž: 2003

Knihovna Joan Olivier a centrum pro seniory v bývalé průmyslové čtvrti Sant Antoni se nachází uvnitř jednoho z typických barcelonských bloků. Slepé uliční fasádě vévodí široký průjezd, který nasává kolemjdoucí do vnitra obytného bloku, kam architekti navrhli nové náměstí a kolem něj rozmístili veřejné funkce. Nad vstupem jsou mezi dvě kovové věže vklíněny skleněné bloky sloužící návštěvníkům a zčásti i zaměstnancům knihovny. Po impozantním vstupu uvnitř bloku konkuruje vysoký cihlový komín, který je pozůstatkem bývalé továrny. Úzký pás čítárny denního tisku a časopisů se v přízemí omotává kolem dvou stran nového náměstí. Předsazené kovové žaluzie pomáhají zastiňovat prosklené místnosti. Prostor mezi fasádou a svislými černými pásy připomíná tradiční španělské pavlače. Ocel je u RCR v oblíbě a uplatňují ji do důsledku i v tomto projektu. Tento materiál použili na fasádu a přes schodiště, zastínění až po zařízení nábytkem. Umírněný tmavý tón a zklidňující chlad materiálu výrazně kontrastuje s barevným gejzírem okolních bytových domů. Aby mohla zůstat velká část náměstí volná, musela se část stavebního programu (soutěž původně počítala i s nerealizovanou kancelářskou budovou) vtěsnat do podzemní.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 01.05.09
Návštěvnost: 55740 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.