Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům v centru vesnice

Autor: Miroslav Šik
Adresa: Hanfländerweg 4, Haldenstein, Švýcarsko | mapa
Investor: Bürgergemeinde Haldenstein
Náklady: 4 530 000 Euro Realizace: 2008
Soutěž: 2005

Uprostřed
Nový obytný dům v centru vesnice Haldenstein nechce být ničím zajímavý. Bez jakéhokoliv povyšování je vsazen do místa, což je typickým příkladem chování jeho architekta Miroslava Šika, který v roce 2005 vyhrál soutěž vypsanou občanským spolkem Haldenstein. S postmodernou za zády Šik kdysi připlul k novým břehům: při hledání regionálního, kontextuálního a poetického přístupu spoluzaložil analogickou architekturu. To, že regionalismus mezitím hodil přes palubu, je v Haldensteinu hned patrné, neboť obytný dům má s okolními Graubündenskými domy jen málo společného. Jak to, že se domu nakonec podařilo nenápadně zamíchat mezi ostatní domy?
Malým trik má na starosti to, že novostavba svým velkým měřítkem vyhovuje i vesnickému centru: zastřešení tvoří trojice vzájemně propojených sedlových střech, které rozbíjejí celkovou hmotu do několika domů. Stavba je co nejlépe usazena do vzniklé proluky. Svými výběžky a odskoky se rozšiřuje do meziprostorů s dvorem a malým náměstím a poté se opět zužuje do uličky. Jemně zrnitá vodou otryskaná betonová fasáda nepřipomíná vymývaný beton z šedesátých a sedmdesátých let, ale je spíše podobnější omítkám sousedních domů. Zřeknutí se přesahů přesahů střech mělo za důsledek, že celý dům působí statně a mohutně.
Použití francouzských oken v obvodovém plášti vytváří vhodné prosvětlené byty. Zábradlí z matného skla si zřejmě přeje navrátit zpět ztracenou intimitu. Stejně tak posunutí kompozice okenních otvorů mimo osu štítové fasády mělo domu ubrat z příliš upjatého výrazu. Naproti tomu lodžie směřující na jihovýchod do uličky působí klidným dojmem. Tyto lodžie jsou součástí kruhovitého loubí, které vytváří okouzlující jádro domu a kudy zároveň dovnitř proniká vnější prostor. Velkorysým způsob zde dochází ke společnému životu obyvatel mimo soukromí bytů. Do loubí si cestu našly kočárky, jízdní kola, jídelní stoly nebo lehátka – tento druh architektury je nakloněn rozmanitosti každodenního života.
Zvláštnost bytů spočívá v přímé vstupu přes obytnou kuchyni. Široké dveře do bytů posilují vztah k venkovní lodžii. Jinak jsou byty docela obyčejné a příjemně poctivé, ale nespecificky detailní a materializované. To vzbuzuje otázku: nemohly by tyto domy právě tak dobře stát v Curychu? Jaká platí pravidla při navrhování obytného domu, když je všední den stejný tady jako i tam? Analogická architektura propagovala charakteristické atmosféry – tímto manifestem si mohl zjemněný způsob zpracování prorazit cestu do stavební praxe. Drážky pro žaluzie, zábradlové profily, dveřní prahy, kuchyňské linky, všechny tyto věci promlouvají – zde si je člověk přál dokonaleji formulované.

Stavební program
4 x 4,5 pokojové byty à 95m²
8 x 2,5 pokojových bytů à 50 m²
Zdroj: Susann Vécsey, Hochparterre
Vložil: Petr Šmídek, 16.04.09
Návštěvnost: 79770 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
more chic zvědavec 08.12.09 17:01
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.