Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidence Kollárova, Praha

Autor: Šafer Hájek Architekti | Petra Čížková, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Oldřich Hájek, Tomáš Pavlík, Olga Rosová
Adresa: Kollárova 14, Karlín, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Real Estate Karlín – Palác, a.s.
Projekt: 2003 Realizace: 2005
Užitná plocha: 1522 m² Plocha pozemku: 950 m²
Obestavěný prostor: 598 m³

Stávající uliční objekt je součástí neporušené východní uliční fronty Karlínského náměstí v blízkosti kostela Cyrila a Metoděje. Typický městský blok v této části Karlína je složen z jednotlivých obdélníkových pozemků, jejichž kratší strana tvoří uliční frontu. Předmětný pozemek má zmíněný charakter se stávajícím objektem v kratší západní straně obdélníka s průčelím do náměstí. Dvorní prostor je otevřen na východní stranu, kde sousedí s budoucím prostorem parku kolem nových budov Corso II a Corso III. Stávající objekt byl postaven koncem 19. století ve výšce tří podlaží a je nemovitou kulturní památkou.
Nový objekt dostavby navazuje na výškovou hladinu stávající okolní zástavby a nepřekračuje výšku hřebene stávajícího uličního objektu. Hlavní objekt je umístěn podél stávající štítové zdi na severní hraně pozemku tak, aby všechny navržené byty mohly využít jižní fasádu.   
Navržená kompozice dostavby postavená na myšlence zužující se třípodlažní hmoty směrem k parku Corso nabídne z bytů výhled východním směrem k parku a maximální využití jižní fasády. Menší objekt ve formě samostatné třípodlažní vily je umístěn ke štítové stěně na jižní straně pozemku s výhledy západním a východním směrem. Tímto gestem je zmenšen negativní impakt masivní štítové stěny na jižní straně pozemku. Napříč parcely je umístěn pouze jednopodlažní objekt garáží ukončený bytem  s vlastní zahradou tak, aby nebylo blokováno optické propojení prostoru dvora a prostoru parku.
Fasády objektu směrem k parku Corso jsou maximálně prosklené a stávají se prvním fragmentem nové fasády okolních objektů směrem k budoucímu parku, který vznikne na místě původních továrních hal. Vztah k parku je podpořen vytažením dvou horních podlaží nového objektu za hranici pozemku ve formě velkého dynamického arkýře.
Princip vertikálního komunikačního jádra je založen na využití stávajícího schodiště pro obsluhu obou objektů, tj. stávajícího a nového. Stávající objekt je obsloužen jako dnes z hlavních podest schodiště. Nový objekt je obsloužen z mezipodest stávajícího schodiště pomocí několika vyrovnávacích stupňů. Výtah, který je umístěn těsně vedle stávajícího schodiště má výstup na obě strany a staví ve všech úrovních. V přízemí je umožněn průchod ze dvora do budoucího parku. Střecha garáží je využita pro privátní zahrady přilehlých bytů v 2. NP.
Konstrukci nového objektu tvoří železobetonový stěnový skelet se zateplenou fasádou. Okna jsou dřevěná Eurookna s žaluziemi. Zábradlí na balkonech a terasách je tvořeno  výplněmi z mléčného skla, s konstrukcí z galvanisovaných ocelových profilů.
Fasády je provedena v kombinací probarvené omítky, desek Trespa a obkladů ze zinkového plechu.
Projekt
Fotografie
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 09.04.09
Návštěvnost: 53846 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Vydarene A.J.K. 10.04.09 08:25
To je paráda Ing.pavel Starý 16.04.09 09:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.