Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komunitní centrum sv. Prokopa

Autor: Jiran Kohout architekti | Zdeněk Jiran, Michal Kohout
Adresa: V Hůrkách 1292/8, Nové Butovice, Praha, Česká republika | mapa
Web: http://centrumbutovice.omadeg.cz
Realizace: 1999-2001

URBANISTICKÁ KONCEPCE
Pozemek v centru Nových Butovic vymezuje spolu se sousedním pozemkem, původně určeným pro stavbu kulturně-sociálního centra s knihovnou, východní stranu Slunečního náměstí. V rámci zpracování objemové studie souboru byly zformulovány zastavovací podmínky pro kompozici obou staveb se vzájemně se doplňujícími funkcemi. Kulturní a společenské centrum městské části, měl tvořit jednoduchý dvoupodlažní hranol s vnitřní pasáží, společenským sálem, klubovnami, knihovnou a kavárnou na jehož hmotu navazoval pravoúhlý objekt provozní a spole- čenské části církevního centra. Z pravoúhlé urbanistické osnovy těchto objektů vystupuje oválné těleso kaple a hlavních shromažďovacích prostor komunitní části. Výjimečnost tohoto objektu je posílena i tím, že kaple se zvonicí osově směřuje ke středu náměstí a poněkud předstupuje před frontu obytných domů v ulici Seydlerově. Uplatňuje se tak jako výrazný urbanistický akcent především na západovýchodní ose území rovnoběžné s linií metra, které tvoří urbanistickou páteř celé zástavby.

ARCHITEKTONICKÁ KONCEPCE
Stavba centra je rozdělena do dvou hlavních objemů - odlišné tva- rování obou částí vychází z jejich odlišné náplně. Symbolika čerpá z obe- cného principu rozlišení profánního a sakrálního, každodenního a toho, co každodennost přesahuje. Oválný tvar bez jasného středu či počátku by měl vyjadřovat rozumovou neuchopitelnost a nekonečnou platnost myšle- nek, ve jménu kterých se zde lidé shromažďují. Jednoduché tvarování servisního křídla akcentuje praktický rozměr života a nutnost mít na zře- teli každodenní provoz. Jistá lapidárnost obou základních hmot je odka- zem k zasvěcení stavby sv. Prokopovi a má symbolizovat životní sílu a nezlomnost. Dvě odlišné geometrie naznačují určitý životní svár a konflikt, okenní otvory a vstupy jsou chápány jako záseky a jizvy tohoto konfliktu či dialogu.

STAVEBNÍ KONSTRUKCE
Nosnou konstrukci domu tvoří kombinace železobetonového stěnového systému v částech pod úrovní terénu s pravoúhlým skeletem v bytovém traktu. V části kostela je pilířový skelet ztužený obvodovým korunním věncem. Zděné pilíře vynášejí dřevěné sbíjené vazníky nesoucí konstrukci střechy, v části kaple umožňují shedové světlíky horní osvětle- ní prostoru.

DODAVATELSKÝ SYSTÉM
Jednotliví subdodavatelé byli vybíráni především na základě ochoty podílet se na spolufinancování investorského záměru. Že se za takovýchto podmínek podařilo skloubit jednotlivé subdodávky a sponzorské dary nejrůznějších stavebních materiálů do technicky bezchybného celku, je výsledkem náročného organizačního zajištění ze strany investora, projektanta, ale i generálního dodavatele.
Projekt
Fotografie
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.07.09
Návštěvnost: 76127 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pekny priklad .. reilly 07.11.07 20:05
to reilly Jan Kropík 29.01.11 15:19
Zmatení jazyků takyarchitekt 30.01.11 01:33
Svéráznost Dr.Lusciniol 31.01.11 10:05
Kde jinde než zde 31.01.11 12:48
a byli jste tam? raval 31.01.11 16:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.