Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
BasketBar

Autor: NL Architects
Adresa: Genevelaan 9, De Uithof, Utrecht, Nizozemí | mapa
Web: www.thebasket.nl
Investor: Universiteit van Utrecht
Náklady: 1 270 000 Euro Projekt: 05.2000
Realizace: 12.2000 - 02.2003

Progresivní ateliér NL Architects vycházel při návrhu objektu BasketBaru v Utrechtském univerzitním kampusu Uithof z urbánního konceptu a příkladu nedalekého Educatoria od Koolhaasovy OMA. Podobně jako jsou v Educatoriu nad menzu situovány přednáškové sály atp., tak i u BasketBaru jsou základní funkce, které se zpravidla v klasickém urbanismu situují samostatně, navrstveny na sebe. V případě BasketBaru je však výsledné funkční řešení mnohem provokativnější.
Myšlenka realizace studentského baru v Uithofu se objevila po zrušení rigidních regulací kampusu. Ke vzniku nočního studentského života v Uithofu přispěla i stavba studentských kolejí, které leží na okraji kampusu. Nový bar-kavárna se nachází v těžišti areálu a má se stát přátelským místem setkání studentů, profesorů, vědců… Poloha kavárny je vskutku lukrativní - křižovatka Heidelberglaanu (hlavní přístupová cesta do kampusu) a Genevalaanu leží na spojnici nové knihovny od Wiel Aretse (dokončená 2004) a Educatoria. BasketBar leží v patě 80 metrů vysoké ústřední budovy kampusu a je všem na očích.
Nosná konstrukce výškové Van Unnik Building je velkolepá. Výstavba probíhala tzv. Jack Block systémem spouštěných stropů, kterých bylo a doposud je 21. Kavárna BasketBar je kvádr o půdorysných rozměrech 15 x 15 metrů. Je v podstatě přístavbou ke stávající knihovně v přízemí Van Unnik Building. Kavárna je však na rozdíl od knihovny zahloubena o půl patra do země, což nabízí návštěvníkům netradiční pohled na okolní urbánní prostory. Tvůrci poukazují na jistou paralelu s Loosovým American barem ve Vídni - pocit intimity a zároveň velkorysého výhledu na sousední veřejné prostranství.
Z náměstí zajišťuje vstup do zahloubené kavárny tzv. "oranžový bazén" (jsme v Holandsku…). Tento osvěžující amfiteatrální prvek nabízí trávení občerstvovacího času studentů v exteriéru, vybízí akademiky ke skate-eskapádám a v neposlední řadě umožňuje bezbariérový přístup vozíčkářům. Orange-pool se zmocnil náměstí a svou výraznou formou přitahuje okolní pasanty.
Za svůj název kavárna vděčí basketbalovému hřišti na své střeše. Nabízí prostor pro sportovní aktivity studentů a svou polohou stimuluje sportovce k náležitému předvedení se. Podlaha prostředního kruhu hřiště je prosklená a vizuálně spojuje basket s barem - zkrátka BasketBar.
Jan Kratochvíl, 2004
Autor: Jan Kratochvíl, 10.03.08
Návštěvnost: 51005 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.