Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obytné kontejnery, Praha

Autor: Petr Hájek Architekti | Petr Hájek
Adresa: Letná, Praha, Česká republika
Projekt: 2004 - 2006 Realizace: 2007 - 2009
Užitná plocha: 152 m² Obestavěný prostor: 539 m³

Vysoké ceny pozemků a jejich nedostatek vytlačuje bydlení z center měst na periferii. To ve svém důsledku vede ke vzniku příměstských mono- funkčních aglomerací. Jejich obyvatelé jsou většinou odkázáni na automobil, ve kterém tráví podstatnou část života při cestě za prací a službami. Pro zlepšení této situace bude nutné hledat uvnitř měst další rozvojový potenciál. Jednou z možností jak získat nový prostor je intenzivnější využívání střech budov. Tento projekt se dívá na střechu nejen jako na místo, do kterého je možné bydlení vestavět, ale jako na plnohodnotný stavební pozemek.
Nástavbu představují „kontejnery“ vložené do střechy a krovu tak, aby nenarušily čitelnost původního tvaru domu. Kontejnery – prostorové boxy obsahují obytné místnosti, sociální a technické zázemí. Zbylá část původního podkroví je využita pro ložnice a šatny. Vložené boxy lze v interiéru skládacími stěnami „zaklapnout“ a vytvořit z nich kompaktní objemy. Tak je možné vnitřní prostory podle potřeby rozdělit do jednotlivých místností nebo naopak propojovat do větších celků. Pro pohledy ven jsou do stěn vyříznuty velké otvory - „oči“, které lze rovněž uzavřít. Z paluby umístěné na kovovém boxu je krásný výhled na okolní město. Materiálové řešení vychází z architektonického konceptu návrhu. Původní části střechy jsou obnoveny tradičními technologiemi. U vkládaných boxů je pro zvýšení kontrastu použit titanzinkový plech a barevné nátěry. Všechny konstrukce jsou postaveny běžnými technologiemi z běžných materiálů (dřevo, sklo, kov, sádrokarton). Z důvodu odlišení jsou původní části krovu ponechány syrové bez povrchových úprav. Naopak nové vkládané prvky jsou potaženy titanzinkovým plechem nebo opatřeny barevnými nátěry.
Petr Hájek

Literatura
 

Projekt
Fotografie
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 01.04.11
Návštěvnost: 85275 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
cool Matej Farkas 02.04.09 21:58
Pekna prace HSH A.J.K. 03.04.09 05:15
..pekna prace hsh anarquitecto 05.04.09 10:46
tak je to tady veronika 05.04.09 14:25
super Eva Posseltová 07.04.09 09:19
tak se přidávám.... Kefrin 07.04.09 13:58
druhý kontejner Jirka 18.08.09 11:40
nemám slov Tomáš Linhart 26.09.09 15:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.