Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
ADA 1

Autor: Jürgen Mayer H.
Adresa: An der Alster 1, Hamburk, Německo | mapa
Web: www.cogiton.de
Investor: Cogiton Projekt Alster GmbH
Projekt: 2005-07 Realizace: 08.2007
Soutěž: 10.2005 Užitná plocha: 5436 m²
Zastavěná plocha: 970 m²

Pozemek 'An der Alster 1' leží na okouzlujícím místě, kde se střetává tepající městské centrum s vodní krajinou v okolí Hamburku. Místo tak lze chápat jako přechod mezi městem a přírodou nebo také jako „bránu“ do městského centra. Výhledy z budovy jsou se vážou k bujné přírodě, lodím plujícím na hladině Aussenalster a zelení veřejných ploch. Po fasádě v horizontálních pásech plavou „oči“, které různě tématizují výhledy do okolí. Podobný motiv je použitý také na venkovní zelené ploše před domem, která rozšiřuje  stavbu a ještě více ji zakotvuje do okolí. Jasná kompaktní hmota tak získala nepřehlédnutelný výraz. Budova 'An der Alster 1' na severní straně uzavírá městský blok. Odskakováním hmoty navazuje na střechy stávajících sousedních budov. Původní budova z 60. let byla zbourána, aby mohl být pozemek efektivněji využit. Hlavní vstup do budovy je velkoryse koncipován, aby projektu zajistil nezaměnitelnou adresu. Vstupní halu tvoří „velké oko“ s výškou přes dvě patra, které se má stát novou adresou domu a umožnit průhledy domem do zahrady ve vnitrobloku. Hlavní vstupní prostor umožňuje jednoduchý přehled a zároveň vysokou flexibilitu pronajímatelných jednotek. Celá budova je postavena na čtvercovém rastru 1,35 m. Tím mohlo být podzemní podlaží lépe přizpůsobeno parkovacím stáním pro automobily a mohly být použity plošiny pro parkování dvou aut nad sebou. Vstupní lobby a ostatní lobby ve vyšších patrech slouží ke snadnější orientaci a vzájemné komunikaci. Odtud se rozbíhají jednotlivé kancelářské zóny, které lze individuálně rozdělovat. Konstrukční výška podlaží je 3,50m, což umožnilo třímetrovou světlou výšku místností. Nabízí se také možnost zřídit velkoprostorové kanceláře. Fasády jsou navrženy tak, aby šlo místnosti přirozeně větrat. Na vnitřní straně fasády se nachází skleněná tepelně izolační stěna přes celou výšku podlaží a na vnější straně je jednoduché zasklení s možností odvětrávání. Jednotlivá podlaží jsou od sebe oddělena ucelenými horizontálními pásy. Klient požadoval bezesparou skleněnou fasádu s hladkými povrchy spojů. To bylo možné jen za použití konstrukce s předsazenými zavěšenými prvky z omítaného pórobetonu. Jednotlivé oblasti jsou na fasádě označeny jako “oči“. Ty mohly být v interiéru individuálně zařízeny jako konferenční místnosti nebo ředitelské pracovny a obohatit tak tradiční prostorové rozdělení kanceláří. Dvojitá fasáda v letních měsících umožňuje přirozené ochlazování za pomocí studeného vzduchu nakumulovaného ve stropech během chladných nocí a v zimních měsících pomáhá místnosti vytápět teplá voda cirkulující v trubkách ukrytých ve stropních deskách. Zapojením betonových stropů do systému temperování vnitřních místností nemusela být nainstalována žádná klimatizační technika. Německé společnosti navíc odmítají stavby s klimatizací kvůli vyšším provozním nákladům. Kromě toho je na vzduchotechniku také negativně nahlíženo pro její nepříznivé působení na zdravotní stav uživatelů.
J. Mayer H. Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 25.03.09
Návštěvnost: 53045 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.