Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Promenade Samuel-De Champlain

Autor: Daoust Lestage
Adresa: Sainte-Foy, Kanada | mapa
Web: www.promenade2008.qc.ca
Investor: Commission de la Capitale Nationale du Québec
Realizace: 2008

Cílem projektu bylo revitalizovat 2,5 kilometru pobřežní krajiny a tím znovu umožnit pohodlný přístup obyvatel města k řece svatého Lorence. Projekt byl dokončen v červnu 2008 a okamžitě se dočkal uznání a ocenění laické i odborné veřejnosti. 

Návštěvníci promenády jsou konfrontováni se sérií rozličných zážitků a atmosfér, od znovuobjevené nedozírné rozlohy řeky, až po detaily struktur materiálů a rostlin. Autoři tak nepracují jen s měřítky krajiny, člověka, ale i lidským vnímáním světa. Od vizuálního celku přivádějí diváka k taktilnímu detailu.

Jedním z úkolů bylo vizuálně potlačit dálniční tah protínající pozemek po celé jeho délce. Práce s detailem se projevila v záměru vytvořit z tohoto neuchopitelného prostoru komfortní místo relaxace a sportu. Speciální důraz byl autory kladen na zachování původní vzrostlé zeleně i druhů drobných rostlin, stejně tak jako struktur přírodního materiálu, jež se v dané lokalitě nacházely před její revitalizací.
 
Podél parcely vlnící se pěší stezka protíná rozsáhlou síť cyklistických tras. Cesta parkem přináší návštěvníkům jak zážitek kulturní na začátku, sportovní v jejím středu tak duchovní završení na jejím konci. Cesty parkem jsou obohaceny objekty soudobého umění a designu spojující původní krajinu s urbánním konceptem.

Čtyři sochařské zahrady, představující kulturní sekci, hledají inspiraci v různých náladách řeky - v mlze, strukturách naplavenin i rozličných proměnách nábřeží.

Sportovní část parku sestává ze dvou fotbalových hřišť, velkého volného prostranství a víceúčelové dráhy.

Duchovní zakončení cesty promenádou můžeme nalézt na vyhlídkové věži. Ta je umístěna uprostřed industriálního nábřeží, kde i některé z původních objektů našly uplatnění pro servisní či jiné služby v rámci obnovy areálu. Věž vyhlíží směrem ke quebeckému mostu. Je nováčkem mezi industriálními ostatky, současně ale jasným orientačním bodem dominující krajině i výhledům. 

Za touto částí promenády nalezneme přírodní park shromažďující archeologické pozůstatky amerických indiánů umístěné mezi stovky let staré původní stromy. Tato část navazuje na zbytek promenády a je navržena jako její volné pokračování.

Klidnou atmosféru ještě podtrhuje bohaté vrstvení textur krajiny okolo řeky, struktura říčních naplavenin, tvary balvanů stejně jako místní traviny a původní vzrostlé stromy.

Jazyk autorů je současný, jednoduchý a elegantní. Použití důvěrně známých materiálů, dřeva, místních kamenů a propojení úprav terénu s existující vegetací na břehu dává místu příchuť autenticity. 

Projekt spojuje město s nábřežím a tím i přilehlými pobřežními místy, spojuje ale také město s hodnotami a vizí 21. století. Lidé znovu nacházejí vztah k dávno zapomenutým a opuštěným místům, k řece a okolní krajině. Což přináší pozitivní odezvu městu a jeho okolí, nejen v podobě předvídaných ekonomických zisků, ale především ve změně přístupu lidí k městu a jeho okolní krajině.

Autor: Jiří Vojtěšek, 22.03.09
Návštěvnost: 70730 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krása... Michal Hýl 22.03.09 19:47
jj, to je parada blanch 26.03.09 09:27
Krása pro nás zakázaná... Jan Bauer 26.03.09 12:00
Pravda Radek Vavrik 31.03.09 23:46
promenade hana 01.04.09 11:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.