Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový komplex Prinsenhoek

Autor: Neutelings Riedijk Architects | Willem Jan Neutelings, Michiel Riedijk
Spoluautor: West 8
Adresa: Wilhelminastraat 13, Sittard, Nizozemí | mapa
Náklady: 3 500 000 Euro Realizace: 1992-95

Obytný komplex v Sittardu je jednou z prvních hvězdných realizací architektonického ateliéru Neutelingse a Riedijka. Dokázali v něm nejen to, že jsou skvělými architekty, ale že jim není cizí ani práce urbanistická.
Komplex Prinsenhoek leží na významné křižovatce na okraji historického centra. Kromě výrazného bytového domu sestává z podzemních garáží, soukromé zahrady a stávající historické vily z 19. století. Nejvíce je samozřejmě vidět bytový dům, který dotváří uliční frontu a oživuje parter. Bytový dům je členěn do tří základních částí, podobně jako klasický řecký sloup nebo renesanční italský palác. Na soklu vystavěném z místních ardenských odrůd kamene spočívá masivní betonový blok s pravidelným rastrem oken. Vše ukončuje divoká dřevěná (cedr) koruna tvořená vykonzolovanými kostkami a terasami nejluxusnějších bytů komplexu. Pravdivost a původnost materiálů je příjemná.
Zahrada v klidném dvorním traktu propojuje všechny části komplexu dohromady. Ze zahrady se nastupuje do komunikačních prostor bytovky, z ulice vedou vstupy jen do komerčních prostorů obchodů a služeb.
Bytový dům měl vytvořit jasnou urbanistickou dominantu na významné, ale architektonicky nudné křižovatce. Tento úkol jasně splnil. Především netradiční zakončení namísto nudné konvenční střechy je drsným zrcadlem nastaveným všem milovníkům nepraktických podkroví.
Jan Kratochvíl, 9. května 2004
Autor: Jan Kratochvíl, 09.05.10
Návštěvnost: 57034 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.