Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
workstation - administrativní budova

Autor: LOVE architecture and urbanism
Adresa: Moserhofgasse 60, Štýrský Hradec, Rakousko | mapa
Investor: GPI Bau GmbH
Náklady: 62 000 Euro Projekt: 2001
Realizace: 2002-03 Užitná plocha: 744 m²
Zastavěná plocha: 530 m² Plocha pozemku: 870 m²

Dům programově rezignuje o snahu navazovat na kontext. V kontroverzním předměstském prostředí jde cestou extrémů a očekává, že by se nějakým zázrakem mohla situace zlepšit. Uliční fasáda by klidně mohla pocházet z vizionářských 70. let a zadní strana domu působí nepovedeně jako spousty průčelí z 80. let. Architektům se přesto za poměrně málo peněz podařilo vyloudit enormní množství pozornosti. Stavba se nijak neváže ke svému okolí, pouze dodržuje omezení stavebního úřadu a plní klientův stavební program. Na způsobu řešení podzemního pakování je však vidět, že striktní požadavky dokáží řešit s vtipem. Přes úvodní proklamaci, dávají svým návrhem 'zatracené' ulici přece jen šanci. (pš)

Z urbanistického hlediska má ulice Moserhofgasse se svojí extrémně různorodou zástavbou stále ještě šanci zplodit kvalitu: heterogennost. Odlišnost jednotlivých objektů a jejich filozofie musí být do budoucna dále zvyšovány a ještě extrémněji tvarovány, což může v ideálním případě vést k zahuštění v podobě „maximální slátaniny“ a nevýhody stávající situace se mohou naopak obrátit ve výhodu.
Tento požadavek hraje přímo do karet požadavkům na moderní kancelářskou budovu, poněvadž jedním z hlavních úkolů bylo – nejvýstižněji řečeno – built identity®. V případě projektu workstation mohla tato built identity vzniknout poměrně jednoduchým procesem vycházejícím z požadavků uživatele, stavebních omezení pozemku a použitím odpovídajících dramaturgických prvků.
Výsledný odstupňovaný tvar s vanovitým parkovištěm vznikl na základě předepsané výšky stavby, potřeby příznivých parkovacích ploch (bez výtahu) a maximální hustoty zastavění. Pavilónový ráz způsobuje, že stavba může také stát sama o sobě bez návaznosti na okolní zástavbu, což zcela odpovídá v úvodu zmíněným urbanistickým úvahám.
Samotná kancelářská patra jsou do značné míry orientována směrem do zeleně na severní stranu; jižní fasádu tvoří zavěšené panely ochraňující interiér před sluncem. Fasáda je obložena ručně vyrobenými prvky ze sklolaminátu, jaký se používá při stavbě lodí. Stavba má několik různých významů, které se před divákem odkrývají v několika vrstvách: nejprve je to výrazná forma, která dokáže zaujmout divákovu pozornost (důkaz o tom člověk dostane, když se zaposlouchá do rozhovorů lidí čekajících na přilehlé tramvajové zastávce). Zadruhé stavba představuje jasně čitelný obraz firmy, která v pozadí působí: vypovídá o její příslušnosti, postoji a radosti z inovací. Zatřetí vytváří dramaturgické příběhy: modré otvory před okny proměňují obraz „pozadí“ jak zvenku tak i zevnitř. Zatímco se při pohledu z venku tváří tajemně, uvnitř pak otvory v modré fasádě nadčasově vykrajují úlomky z vnějšího světa.

Poznámka: built identity® je výraz zaregistrovaný pod ochrannou známkou LOVE a vyjadřující identitu společnosti zhmotněnou ve stavbě.
LOVE architecture and urbanism
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 18.03.09
Návštěvnost: 45304 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
62 000 Euro Jiří Thiemel 11.04.09 09:35
Re: 62 000 Euro Petr Šmídek 11.04.09 19:32
Is it ? alsoanarchitect 12.04.09 01:19
Stav objektu Karel Pleyer 30.07.16 21:22
More Love in Graz Petr Šmídek 01.08.16 08:44
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.