Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Top of Tyrol
Vyhlídková plošina na ledovci Stubai

Autor: aste architecture | Kathrin Aste, Frank Ludin
Adresa: Kleiner Isidor, Tyrolsko, Rakousko | mapa
Web: www.stubaier-gletscher.com
Investor: Stubaier Gletscher Bahnen AG
Realizace: 09.2008 Užitná plocha: 80 m²

V uplynulých letech vzniklo několik vyhlídkových plošin, které se různými způsoby pokoušely návštěvníkům přiblížit krásy přírody. Tuto panoramatickou plošinu si objednalo vedení jednoho z pěti ledovcových lyžařských areálů v Rakousku. Stejně jako většina jeho konkurentů se i zde vedení zaměřilo na udržení vysoké atraktivity ve svém lyžařském regionu.
Ledovec Stubai, ležící hodinu jízdy autem od Innsbrucku, nabízí široké možnosti pro horské výlety a horolezecké výstupy. Úkolem nově postavené plošiny bylo hlavně oživit zájem turistů v letní sezóně. V průběhu zimní sezóny je lávka přístupná jen když to povětrnostní podmínky dovolí.
K zakázce jsme se dostali bez soutěže, když nás jako stavební inženýry požádali rovnou o projekt. Klient vyslovil našemu týmu naprostou důvěru a ponechal nám neomezený prostor při využívání inovativních konstrukcí. K horskému vrcholu Schaufeljoch s výškou 3180 metrů nad mořem se dostanete z horské zastávky. Cesta k plošině na horském vrcholku začíná u konečné stanice lanovky. Poté, co se vyjde několik schodů směrem k hřebenu Isidor, začíná sedmdesátimetrová stezka volnou krajinou, na jejímž konci se člověk dostane k plošině. Hora Isidor leží uprostřed ledovce Stubai a rozděluje ho na západní a východní polovinu. Zpřístupnění tohoto bodu divákům umožnilo panoramatický pohled zachycující celou krajinu. Jedinečné umístění plošiny odkrylo nerušený výhled na stálý ledovec jako i 109 třítisícových vrcholků tyrolských Alp. Úchvatné 360° panorama se rozkládá od Zillerta a Stubai až po Dolomity a Křídové Alpy. Plošina vyzývá návštěvníky, aby si zde odpočinuli a vychutnali klid a krásu okolních hor.
„Jako klient jsme chtěli vytvořit duchovní místo, v němž stresovaní horalé mohou najít klid, znovu nabýt síly, zanechat vzpomínky na své putování a užívat si zdánlivě nekonečnou rozlohu horského světa“ říká Reinhard Klier, ředitel společnosti Stubai Gletscher Bahn. Pozorování ledovce během letních měsíců s kritickým zaměřením na měnící se klima a z něho vyplývající tání horského ledovce je zneklidňujícím ale i zajímavým zážitkem. Stejně neobvyklý jako panoramatický výhled z vyhlídkové plošiny by se mohl zdát i způsob zásahu do přírody a jejího prostoru. Plošina je zamýšlena jako reakce na přirozené prostředí, jehož chce být součástí. Cílem bylo spíše správné zasazení do prostoru než samotné navržení stavby.
Usazením do scenérie a zveličením stávající topografie vznikla vyprofilovaná architektura, která by šla jinými slovy popsat také jako umělá krajina. Návrh současně vyjadřuje svou dynamickou i statickou stránku a vytváří přeměnu: omezení vyplývající z vzájemného spolupůsobení působení s terénem, kdy každý reflektuje a ovlivňuje toho druhého. Panoramatická plošina na hoře Kleiner Isidor je kresbou ve sněhu, pochůzí architekturou a proměnou horského hřebenu. Cesta s plošinou se nachází mezi ostrými skalami; po dobu šesti měsíců lamely zůstávají ukryté pod sněhem; pouze ostří vystupující přes severní útes je vidět celý rok. Jak již bylo nastíněno v plánech, vítr a slunce odkrývají lamely jako falešné stopy na zasněžené planině. Horský ledovec ovlivnil výsledný tvar ocelové konstrukce a proměnil ji ve výhodné místo pro led a sníh.
Skalní masiv má díky vysokému obsahu železa rudé zbarvení. Je zřetelně texturovaný a zubatý, což mu dává zcela jedinečný charakter. Volba materiálu zdůrazňuje odlišnost od pozinkovaných ocelových konstrukcí okolních lyžařských areálů. Plošinu tvoří ocelová konstrukce z oceli odolné vůči povětrnostním podmínkám. Konstrukční systém tvoří nepravidelná mříž z nosníků. Zohýbané čepele z cortenových ocelových plátů vytváří nosníky o trojúhelníkovém průřezu. Zadní kotvící prvky jsou zesilovány dalšími ocelovými pásy. Mezi 50 cm vysokými konzolami plošiny je položena mřížová podlaha. Zaoblené zábradlí je z jednoho kusu. Madlo zábradlí a lavička jsou zhotoveny z modřínového dřeva a výplň zábradlí tvoří síť z nerezové oceli.
Zatížení je přenášeno do základů a skalních kotev ve svahu. Plošina leží v oblasti alpského permafrostu. To vyžadovalo, aby byly základy zpevněny 15 m dlouhými skalními kotvami a železobetonovými základy, na nichž konstrukce leží. Ocelové břity vyčnívají přes skalní okraj o 9 metrů. Celkem bylo použito 19 tun cortenové oceli, 60 m² mřížoví a 50 m modřínového dřeva s nerezové sítě na zábradlí.
Konstrukce byla postavena výhradně za pomoci helikoptéry. Jedním z hlavních aspektů bylo proto přizpůsobení konstrukčních prvků únosnosti helikoptéry, zefektivnění montáže a upřesnění spojů. Vysoká kvalita prefabrikace, jednoduchá montáž a přesné spoje jsou základním kritériem při stavění ve výšce 3200 metrů nad mořem. Poněvadž příprava staveniště, betonování a následné montování konstrukce muselo probíhat za pomocí helikoptéry, mělo počasí značný vliv na plánování a později i samotnou výstavbu plošiny.


Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 09.03.09
Návštěvnost: 48134 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.