Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
KPN Telecom Tower
Toren op Zuid KPN gebouw

Autor: Renzo Piano
Adresa: Wilhelminakade 123, Rotterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.kpn.com
Investor: William Properties, KPN Telecom
Náklady: 37 000 000 Euro Realizace: 1997-2000
Výška: 96 m Počet pater: 23
Užitná plocha: 20000 m²

Holandský telekomunikační gigant KPN si pro své nové sídlo vybral exponovanou parcelu na břehu řeky Maas a za architekta svého ústředí si zvolil neméně exponovaného Renzo Piana. Regeneraci rotterdamského mola Kop van Zuid ("Hlava jihu") umožnil až Erasmův most od UN Studia, který tuto oblast provázal s centrem města. Kop van Zuid má bohatou obchodní tradici, nové ústředí KPN stojí v sousedství terminálu Holland Amerika Lijn, odkud odjížděli Evropané za prací do nového světa.
Masterplan regenerace tohoto brownfieldu pochází z prkna Teuna Koolhaase, jehož návrh počítal s řadou věžových staveb synovce Rema (za tuto rodinnou informaci vděčím Adamu Gebrianovi) tvořících nad hladinou řeky nový rotterdamský Manhattan. Původní studie ovlivněná Koolhaasovým zájmem o Malevičův suprematismus počítala s šikmými fasádami mrakodrapů, což je pravděpodobně inspirační zdroj Pianova KPN. Jistou souvislost můžeme najít i s mostním pilířem Erasmova mostu, který opticky svírá se základnou stejný úhel jako fasáda KPN. Administrativní část stavby spočívá na 11 metrů vysokém obchodním a servisním soklu. Tato výška koresponduje se sousedním terminálem. Součástí soklu je veřejně přístupná terasa, odkud můžete pozorovat projíždějící lodě a zvedací mechanismy mostu. Motiv soklu je stanoven regulací a objeví se i na sousedních věžových novostavbách, které by měla navrhovat OMA.
Budova nabízí 20.000 m² kancelářské plochy. Dispozice je "typická" - uprostřed se nachází komunikační jádro, které formálně rozděluje patro na dvě části. Toto rozdělení je propsáno i na fasády objektu. Zajímavější šikmá fasáda je od kolmice odkloněna o 5,9°. Její povrch kromě skla tvoří 896 nízkonapěťových diodových svítidel, jejichž animovaná grafická hra činí z fasády reklamní billboard. Obrazce vznikající na fasádě je možné sledovat až 2 km daleko. Šikmou fasádu podpírá bílý ocelový sloup, který společně s plastikami od Bolles & Wilson oživuje nástupní prostor do budovy.
Piano opět dokazuje, že jeho workshop nezná hranic. Stavby od Nové Kaledonie po Ameriku vykazují značnou míru pochopení lokálních podmínek a stavebních metod. Nové ústředí KPN je skutečně rotterdamské.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 03.10.11
Návštěvnost: 56628 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.