Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Na Topolce

Autor: Šafer Hájek Architekti | Petra Čížková, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Oldřich Hájek, Tomáš Pavlík
Adresa: Na Topolce, Podolí, Praha, Česká republika | mapa
Investor: AT Development, a.s.
Projekt: 2003 Realizace: 2008
Užitná plocha: 2750 m² Plocha pozemku: 1410 m²
Obestavěný prostor: 605 m³

Urbanistické řešení
Pozemek pro budoucí bytový dům se nachází mezi ulicemi Ve Svahu a Na Topolce. Terénní rozdíl jižního svahu mezi ulicí Na Topolce a Ve Svahu je cca 16 metrů. Na východní straně je pozemek omezen veřejným schodištěm kolem „Libušiny studánky“ spojujícím zmíněné ulice. Západně od schodiště začíná řada stávajících vil z třicátých let 20. století, které jsou třípodlažní. Na severní straně ulice Na Topolce stojí výrazný šestipodlažní objekt, postavený v sedmdesátých letech minulého století. Na východní straně je pozemek definován stávajícím masivním panelovým domem ze sedmdesátých let o devíti nadzemních podlažích.

Urbanistické a architektonické řešení
Dům se nachází v sousedství velmi rozdílných budov: vily v zahradě stojí v blízkosti obrovských panelových domů. Autoři chtějí konceptem návrhu vyjádřit roli nového bytového domu jako roli prostředníka mezi rozdílnými sousedními objekty. Svým dělením na menší objekty směrem k vilám dům získává měřítko zcela souměřitelné s třípodlažními vilami v zahradě. Celkovou hmotou pak reaguje na vysoký panelový objekt čp. 1066 a 1520.
Vlastní pozemek má jedinečný charakter – jihozápadní svah, jakých v této minimální vzdálenosti od centra Prahy mnoho neexistuje. Navržený objekt se musí otevřít na jih a západ. Oba směry nabízejí slunce a zcela originální výhledy. Vyšší, nepravidelné terasy nabídnou možnost výhledů přes střechy přilehlých objektů v ulici Sinkulova či Na Dolinách. Byty v nižších podlažích získají přímé spojení s budoucí zahradou.
Doprava v klidu bude řešena v podzemních garážích, které budou přístupny z ulice Ve Svahu tak, aby co nejméně obtěžovaly okolí. Stávající parkoviště pro cca 6 aut bude přemístěno do polohy podél ulice Na Topolce, dětské hřiště a přístřešek na tříděný odpad bude posunut východním směrem. Pěší komunikace a schodiště kolem „Libušské studánky“ zůstávají nezměněny.
Navrhovaný objekt je komponován jako soubor – srostlice do sebe zaklesnutých hmot z nichž většina má půdorysnou velikost stávajících vil a výšku čtyři až pět podlaží. Kompozice těchto hmot na prudkém svahu mezi ulicemi Na Topolce a Ve Svahu vytváří sérii výrazných pravidelných teras a balkonů. Nejvyšší hmota je zároveň základem fasády do ulice Na Topolce. Severní část prostřední hmoty a východní křídlo uliční fasádu Na Topolce dotvářejí. 
Hmoty srostlice jsou relativně volně usazené ve svahu směrem k ulici Ve Svahu a mají lehký a prosklený charakter. Jejich úlohou je reagovat na terén a nabídnout maximálnímu počtu bytů ve svahu přímé spojení s budoucí zahradou ve svahu a jedinečné výhledy. Jihovýchodní křídlo, které vyrůstá přímo ze země má menší plochu zasklení.
Zmíněná kompozice je posazena na členitou podnož z lomového kamene. Tento materiál naznačuje příslušnost podnože k terénu a zahradě.
Objekt má tři obytná podlaží pod úrovní ulice Na Topolce. V nich jsou umístěny byty jednostranně osvětlené z jihozápadu a nebytové prostory. Tyto jsou osvětleny pomocí dvě podlaží vysokého atria, které zároveň prosvětluje prostor schodiště s výtahem.
Většina střech je řešena jako terasy se zelení. Garáže jsou umístěny pod celým objektem a jsou dvojpodlažní. Využívají rozdílu mezi severní a jižní hranou pozemku a jsou přístupné z ulice Ve svahu v nejnižším místě pozemku.

Stavebně-konstrukční řešení
Železobetonový vyzdívaný skelet, fasáda zateplená s vyzdívkou z Porotermu. Okna dřevěná Eurookna, hliníkové žaluzie na jižní, východní a západní straně, zábradlí sklo a kov.Projekt
Fotografie
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 24.02.09
Návštěvnost: 65137 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.