Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přírodovědecká budova učitelského semináře

Autor: Bearth + Deplazes Architekten | Valentin Bearth, Andrea Deplazes, Daniel Ladner
Adresa: Plessurquai, Chur, Švýcarsko | mapa
Web: www.bks-campus.ch
Realizace: 1997-99

Nový přírodovědeck trakt vznikl na místě betonové plastiky Ödön Kocha v sousedství brutalistní stavby z roku 1965 od Andrese Liesche. Bývalý areál Spolkového učitelského semináře je dnes součástí kantonové školy.

Katedra přírodních věd je školní budovou koncipovanou na základě principů velkoplošných laboratoří. Obvodové rámy z venku působí jako jemně rozvržená krystalická mřížka nebo řetězec molekul, stavební blok uvnitř něhož je zkoumán život a příroda. Stavební konstrukce - čtyři betonové desky vyrovnané nad sebou - a volné rozčlenění do výukových místností a pracoven se řídí podle provozních, technických a ekonomických faktorů. Do skla oděný pavilon působí vzdušně, pravoúhlá hmota v sobě zároveň odráží okolní bujnou a pěstěnou vegetaci: logická umělost uprostřed romantické strojenosti, “model“ přírody postavený vedle “obrazu“ přírody. Absence barev (uvnitř byla použita jen standardní “laboratorní šeď“) zvyšuje umělost vědeckých laboratoří stejně jako zvyšuje kontrast za okny, kde se nachází intenzivní a barevná vegetace - stromy, keře, popínavky a kapradiny prorůstají až k fasádě skleněného bloku. Pozice pozorovatele a pozorovaného objektu se tu neočekávaně obrací. Navzdory kompletně prosklené fasádě nebyla díky důmyslnému systému větracích otvorů zapotřebí žádná umělé klimatizace.
Bearth & Deplazes
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.01.09
Návštěvnost: 45283 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.