Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům s malými byty

Autor: AP ATELIER | Josef Pleskot
Adresa: Horažďovice, Česká republika | mapa
Investor: Město Horažďovice
Realizace: 05/1998 - 07/1999 Soutěž: 1997

Spolupráce: Radek Lampa, Zdeněk Rudolf, Filip Tittelbach
Kapacita: 27 bytů o celkové ploše 1.144,5 m²; obchodní plocha 171 m²

Zjištění, že města mohou být také založena na jiných nosných principech, než jsou tradiční ulice, náměstí, bloky apod. zdůvodňuje koncept bytového domu v Horažďovicích. Prostorotvorným fenoménem západního předměstí Horažďovic je jistá drúzovitost a téměř zákonité střídání dlouhých a krátkých objemů, z nichž jsou drúzy utvořeny.

Urbanistické a architektonické řešení
Uměle málo regulovaný urbanistický vývoj druhého městského plánu Horažďovic zanechává pozoruhodné stopy charakterizovatelné střídáním stavebních objemů, které lemují ulici, a dlouhých domů (křídel), které jsou vrostlé dovnitř (do vnitrobloků). Uliční pohledy jsou tak překotně tvořeny podélně se rozvíjejícími průčelními fasádami s okny, vstupy apod., a téměř slepými štíty. Půvabný polovenkovský charakter druhoplánové zástavby se také potvrzuje četnými stabilními „prolukami“ – ať už v podobě bran (vjezdů) nebo nízkých zdí, které ohrazují k ulici přilehlé zahrady nebo dvory. Celistvé bloky ohraničené cestami tak ztrácí na čitelnosti – vzniká jakési malebné drúzovité zastavění.
Výšky domů, které tvoří rostlé shluky (drúzy), jsou velmi proměnlivé – od velice nízkých přízemních domků až po vícepodlažní objekty. Tato výšková neuspořádanost zůstane pro dané území ještě po mnoho desetiletí symptomatická.
Z předcházejících poznatků vyplývá urbanistické řešení, které navíc konvenuje moderním požadavkům na zdravé životní prostředí. Velikost pozemku, stavebním programem požadované kapacity a charakter výstavby se sociálními byty dává oprávnění k rozvinutí spíše nízkopodlažního objektu s vazbou na obytně upravenou zahradu. Důležitým aspektem je vytvoření „hospodářského“ dvora, který zajistí povrchové parkovací stání pro všechny byty a manipulační plochu pro zásobování obchodu. Architektonické řešení nevyžaduje podsklepení. Urbanistické řešení umožňuje do budoucna bohaté stavební rozvinutí sousedního domu.

Konstrukce a materiály
Obyčejný stavební program je deklarován nerafinovanou urbanistickou koncepcí a také obyčejnými (tradičními) stavebními technologiemi a materiály. Jedná se o stěnový systém materiálu ISOSPAN se železobetonovými stropy. Zastřešení tvoří plochý krov ze sbíjených dřevěných vazníků s titanzinkovou krytinou. Dalšími použitými materiály jsou strukturální omítka, modřínové dřevo kryjící pavlače, probarvený štuk zinkový plech na střechách a pohledový beton.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.01.09
Návštěvnost: 57182 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Milan 26.01.09 07:28
pekny priklad hodny nasledoania Matej Farkas 26.01.09 12:58
hmm... Martin Franěk 26.01.09 17:47
okna roman 29.01.09 12:20
vnímat okolí... Václav Staněk 29.01.09 13:57
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.