Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Administrativní budova BDO

Autor: AP ATELIER | Radek Lampa, Josef Pleskot, Filip Tittelbach
Adresa: Pacovská, Krč, Praha, Česká republika | mapa
Investor: BDO - auditorská, účetní a poradenská firma
Projekt: 1998 Realizace: 1999 - 2000
Soutěž: 1997 Užitná plocha: 3188 m²
Zastavěná plocha: 700 m² Plocha pozemku: 5000 m²
Obestavěný prostor: 11150 m³

Řídicí urbanistickou osou Pankráce je historická cesta – ulice Na Pankráci, resp. Budějovické. Zástavba podle ní orientovaná zaujímá souběžné, nebo kolmé postavení. Trasa ulice Olbrachtovy se svojí zástavbou poněkud odporuje logice staré pankrácké cesty a působí tudíž ne příliš přirozeně a dokonce se dostává do určitého střetu s mohutnou převahou meziválečného uspořádání Pankráce, které je s historickou skutečností v souladu.
Staveniště společnosti BDO je místem střetu dvou systémů (směrů), z nichž však ani jeden není možné na tomto místě vzít zcela vážně a podřídit se mu. Velmi choulostivé místo je zapotřebí zastavět budovou individuálního charakteru, budovou, která se nepodřizuje žádnému systému, ale k žádnému systému se také nestaví kontroverzně. Nestrhuje na sebe přílišnou pozornost, ale také nezůstává anonymní. Nechává vyznít parkově upraveným volným plochám. Uplatnění dálkových pohledů jak z Budějovického náměstí, tak i od západu z Olbrachtovy ulice je logickým požadavkem urbanistického místa lomu, či střetu systémů. Co nejcitlivější „měkké “ postavení budovy na pozemku prakticky nejméně překáží okolní zástavbě z hlediska výhledů a zastínění.

Soliterně formovaný objekt přibližných půdorysných rozměrů 28 x 27 m o čtyřech nadzemních podlažích, se střešní nástavbou a uvolněným parterem navazuje na tradici menších administrativních budov solidních neanonymních společností. Individuální výraz nese stopy vůle firmy upozornit na sebe, avšak architektonické zpracování a použité materiály chtějí signalizovat prostotu a zdrženlivost. Výraz a forma budovy reflektují způsob jejího používání. Pevné jádro obsahující neměnné prvky (schodiště, výtahy, hygienické zařízení, denní místnost s čajovými kuchyňkami a svislé rozvody medií) prochází všemi podlažími. Okolo pevného jádra jsou zcela podle potřeby umístěny administrativní pracoviště halového, skupinového nebo i zcela individuálního charakteru. Plošná velikost patra umožňuje značnou variabilitu, která odpovídá vnitřní organizaci společnosti. Architektonickým prvkem, který tuto variabilitu umožňuje je zcela průběžné pásové okno s parapetem se zabudovanými kancelářskými policemi a rozvody tepla a vzduchu.
Charakteristikou auditorské a poradenské firmy je práce z valné části v terénu (u cizích firem). Zaměstnanci docházejí do svého mateřského pracoviště pouze za účelem krátkodobého zpracování dat, a proto se počítá s dvoj až trojnásobnou obrátkou u jednoho stolu (kancelářského pracoviště), přičemž každý zaměstnanec má svůj osobní kontejner. Stále přítomni jsou pouze vedoucí pracovníci, zaměstnanci sekretariátu a pracovníci v oddělení účetnictví.

Josef Pleskot
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 21.01.09
Návštěvnost: 44961 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.