Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum vody

Autor: NOX | Kas Oosterhuis
Adresa: Neelte Jans, Oosterschelde, Nizozemí
Web: www.neeltjejans.nl
Realizace: 1993-97

Pavilon vody je součástí obřího komplexu parku věnovaného dobývání moře Holanďany ve východní části země, kde vznikají nové hráze a čerpadla. Park je plný starých strojů - rypadel, bagrů, buldozerů a jejich obřích součástí; nechybí zde ani akvárium s všemožnými potvorami a také muzeum o dobývání moře. Posledním přírůstkem je pavilon vody od holandské skupiny NOX a architekta Oosterhuise.
Zajímavý je na celém projektu proces vzniku, který je plně symbiotizován s CAAD technologiemi a vznikl v podstatě naskládáním profilů na křivku, která koresponduje s osou prohlídky. Vznikl tak stříbřitý trup hydry, hlavička je provedena v černé, jako poukázání na spolupráci dvou subjektů při návrhu pavilonu. Zvenčí připomíná pavilon vody spíše spermii, která se chystá vplout do oceánu a trochu jej rozvlnit.
Již exteriér napovídá, že interiér nebude žádná legrace a také že ne. Uvnitř nenajdete žádný pravý úhel, chodíte po zvlněných skořepinách, za triko vám teče voda, později zjistíte, že stojíte v kaluži, zvuky působí jako v břiše velryby, zajímavá hra reflektorů rozesívá po stěnách šum vody a je to vůbec bomba. V poslední části vystoupíte na peřej a shlédnete valnou část pavilonu shora. Je to nádherná stavba.

P.S. Tohle možná platilo několik měsíců po otevření. Oslavný text vznikl po Honzově návštěvě v roce 1998. Druhá návštěva muzea a shlédnutí vnitřní expozice pokazí náladu snad každému člověku se zbytkem vkusu. Ne její podobu měli architekti jen částečný vliv.
Petr Šmídek

Literatura
100 Kč

Autor: Jan Kratochvíl, 30.07.05
Návštěvnost: 53802 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.