Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Walden 7

Autor: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura | Ricardo Bofill Levi
Adresa: C. Reial 106, Sant Just Desvern, Barcelona, Španělsko | mapa
Web: www.walden7.com
Realizace: 1970-74 Užitná plocha: 31140 m²
Zastavěná plocha: 5250 m²

Walden 7 je posledním projektem na téma “město v prostoru“ (City in the Space), kterým se Bofillova kancelář zabývala na přelomu 60. a 70. let minulého století. Obytný komplex leží na západním okraji Barcelony ve čtvrti Sant Just Desvern v areálu staré cementárny, jejíž továrnu si Bofill přestavěl na vlastní dům s ateliérem. Z původního projektu byla nakonec postavena jen hlavní část, kterou tvoří 1100 modulových jednotek o rozměrech 5,3 x 5,3 x 2,5 m. Šestnáctipatrová budova zabírá pozemek o rozloze 5250 m². Dvoupodlažní modulové kostky o hraně 5,3 metrů jsou nad sebou vyskládány v osmi úrovních. Každá buňka je mírně posunutá, z čehož vznikly různé zajímavé prostory. Spodní čtyři kostky jsou orientovány převážně do chodeb, hal a galerií ve vnitřním dvoře, zatímco horní čtyři kostky jsou svými balkóny a terasami orientovány směrem ven. Kvůli snazší orientaci v labyrintu vnitřních komunikací nesou vnitřní chodby a přemostění své vlastní názvy.

Walden 7 se inspiroval místní vernakulární architekturou. Tuto pozoruhodnou obytnou budovu tvoří čtrnáctipatrový cluster bytů uskupených kolem pětice dvorů. Až na několik málo výjimek mají všechny byty pohled do okolní krajiny i do vnitřních dvorů. Pro mnohapatrovou stavbu je charakteristický systém přístupových mostů a balkonů, které vytváří řadu různých pěších zón a vyhlídek. Fasády vytváří dojem velké rudé pevnosti. Budovu s okolím spojují velká okna s výškou přes několik podlaží. Stěny vnitřních dvorů jsou vymalovány fialově, žlutě a sytou modří. Jednotlivé byty, které jsou sestaveny ze čtvercových modulů o ploše 30 m², jsou navrženy v mnoha různých velikostech od jednomodulové garsonky až po čtyřmodulové apartmány, které jsou jednopodlažní nebo dvoupodlažní.
Celkový stavební program tvoří 446 bytových jednotek, veřejné prostory, společenské místnosti, herny, bary, obchody v přízemí a dva plavecké bazény na střeše.
Ricardo Bofill – Taller de Arquitectura
Autor: Petr Šmídek, 01.01.12
Návštěvnost: 39925 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.