Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fondation Cartier

Autor: Emmanuel Cattani, Jean Nouvel
Adresa: 261, Boulevard Raspail, Paříž, Francie | mapa
Web: www.fondation.cartier.fr
Náklady: 13 700 000 USD Realizace: 1990-94
Užitná plocha: 6500 m² Plocha pozemku: 11300 m²

Na bulváru Raspail stojí stěžejní dílo francouzského mága Jeana Nouvela. Ten zde především pod vlivem četby francouzského filozofa Michela Foucaulta vytvořil stěžejní dílo konceptuálního high-techu 90. let. Fenomény transparentnosti, dematerializace a "Foucaultovy slupky" dokázal Nouvel abstrahovat do materiální podoby a jasným gestem vyjádřil své úvahy o architektuře.
Důležitým katalyzátorem při vzniku budovy byl ředitel společnosti Cartier - Alain Dominique Perrin. Ten ponechal Nouvelovi maximální volnost a kvalitní výsledek se dostavil. Na parcele bývalého vlastníka, Amerického centra, existovala nádherná zahrada se vzácným cedrem zasazeným Chateaubriandem. Nouvel usadil svou lehkou transparentní budovu do příjemného parku a vzájemný kontrast živelné přírody a exaktní technologie dominuje celému prostoru.
Provozně dům funguje jako výstavní síň moderního umění a administrativa Cartierovy nadace. Především velkorysé výstavní prostory v přízemí okouzlí srdce architektovo. Báječná střešní terasa je bohužel návštěvníkům nepřístupná. V kancelářích byl kladen důraz na maximální transparenci a z ní plynoucí dematerializaci hmoty, což vedlo až k minimalisticky pojatým interiérům.
Hlavním dojmem z budovy Cartierovy nadace je architektova práce se světlem, jeho uchopení. Budova se mění v různém denním čase, což jsem mohl během svého pobytu v Paříži velmi dobře pozorovat, poněvadž jsem bydlel jen pár kroků od Fondation Cartier. Vivat Nouvel!

Literatura
 

Autor: Jan Kratochvíl, 18.07.09
Návštěvnost: 56753 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.