Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komerční budova Elsässertor II

Autor: Herzog & de Meuron | Harry Gugger, Jacques Herzog, Pierre de Meuron
Adresa: Centralbahnstrasse 4, Basilej, Švýcarsko | mapa
Web: www.elsaessertor.ch
Investor: ARGE Generalplaner Elsässertor, Basel
Projekt: 2000 Realizace: 2002-05
Soutěž: 1990 Užitná plocha: 25850 m²
Zastavěná plocha: 4800 m² Plocha pozemku: 5400 m²

Projekt budovy Elsässertor (v překladu Alsaská brána) vzešel ze soutěže, kterou v roce 1990 vypsalo město Basilej s Švýcarské spolkové dráhy. Podélná stavba lemuje západní okraj nádražního areálu a vztahuje se k  sousednímu francouzskému nádraží, drážnímu tělesu a městu. Na místě bývalé haly pro spěšniny francouzského nádraží vyrostla budova čnící pět podlaží nad úroveň okolní ulice. Podlouhlý půdorys připomíná stlačený pětiúhelník, který je směrem k francouzskému nádraží zalomený a před hlavním vstupem navíc vykousnutý, aby zde mohlo vzniknout malé nádvoří. Střecha se směrem ke staré nádražní budově lehce snižuje, čímž přidává její věži na působivosti. Přízemní podlaží podél ulice mírně ustupuje, zatímco se úzká strana směrem k Margarethenbrücke klínovitě zaostřuje. Prosklená fasáda, která se společně s vnitřními dvory, stará o optimální osvětlení interiérů, tento popis dokonale zachycuje. Zatímco vnitřní uspořádání co nejlépe odpovídá požadavkům na prostorové členění, nosnou konstrukci a regulaci tepla, tak skleněné tabule jsou na severní a jižní fasádu upevněny pod pěti různými sklony a zrcadlí se do okolí jako broušený krystal, čímž připomíná budovu pojišťovny Helvetia Patria v St. Gallen. Do červena zbarvená skla směrem k nádražní budově a modrá skla k mostu překreslují barevnou trikoloru a fasáda tak funguje jako pozdrav Francii.
H&deM
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 23.10.08
Návštěvnost: 44591 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.