Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ústředí penzijního fondu AZL

Autor: Wiel Arets
Adresa: Akerstraat 92, Heerlen, Nizozemí | mapa
Web: www.azl-group.com
Realizace: 1991-95

Z roku 1991 pochází Aretsův návrh na rozšíření a rekonstrukci stávající administrativní budovy ze 40. let 20. století. Arets v něm plně rozvinul svůj architektonický prostorový názor - s použitím minima materiálů a forem dosáhnul maximálního účinu. Jeho materiálový rejstřík si v Heerlenu vystačil s pohledovým betonem, černou lakovanou ocelí a masivní břízou.
Stavba velmi obratně těží ze své situace. Možnost napojení areálu ze dvou ulic umožnila vytvořit reprezentativní předpolí směrem k centru města, naopak zadní část pozemku slouží pro zásobování a parkoviště.
Arets dokázal navrhnout zajímavé a stimulující pracovní prostředí pro 230 zaměstnanců penzijního fondu. V budově se nachází buňkové i velkoprostorové kanceláře, restaurace, konferenční místnosti a další vybavení moderní firmy. Nové prostory jsou zasouvány a zapojovány do stávající budovy z režného zdiva. Kontrast hladkého betonu a reliéfu zdiva jasně vymezuje nové a staré. Protažená nástupní reprezentační hmota spojuje dvě kancelářské budovy (starou a novou) v jeden celek tvaru U. Ve dvorní části jsou na fasádě použity plechové perforované kazety, které se dle potřeby otevírají vůči slunečnímu svitu. Právě ve dvorní části je patrné Aretsovo zaujetí japonským zenem. Minimální kompozice implikuje soustředění a klid pro práci.
V Heerlenu jsme svědky dokonalé abstrakce nejdůležitějších architektonických matérií - prostoru, světla a hmoty. Stavba je zajímavou alternativou současných přebujelých digitálních forem. Po delším setrvání v recepční hale si uvědomíte, že pociťujete něco univerzálního. To je ten pravý minimalismus.
Jan Kratochvíl, 7.1.2005
Autor: Jan Kratochvíl, 07.01.08
Návštěvnost: 48998 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.