Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Antigone

Autor: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura | Ricardo Bofill Levi
Adresa: Place du Nombre d'Or, Montpellier, Francie | mapa
Realizace: 1980-2000

Radnice v Montpelier plánovala rozvoj města směrem na východ a součástí tohoto rozšíření byl i projekt Antigonu. Městský plán zahrnuje oblast od přístavu Marianne podél řeky Lez až k mostu přes silnici Paris - Barcelona. Projekt začal na východním konci Antigonu a konverzí řeky do splavného kanálu k moři. Řeka byla zvednuta proti své současné úrovni asi o čtyři metry a zajišťuje průtok kanálu bez rizika zaplavení oblasti. Další funkcí konverze řeky je protipovodňové opatření. Řeky ve středozemí se po dešti daleko výrazněji a rychleji rozvodňují. Parter okolo řeky je urbanisticky ztvárněn (promenáda, aleje stromů, lavičky..) a zapadá do městské struktury. V Antigonu jsou přes řeku dva mosty, které spolu s městskými třídami tvoří základní geometrický plán náměstí.V centru řešeného území je dále navrženo pro malé lodě půlkruhové mělčí jezero. Na druhé straně řeky je další jezero. Kompozičně je jezero zasazeno tak, že perspektivní uspořádání zdůrazňuje centrální osy Antigonu. Ostatní postavené stavby jsou jakoby „vložené“ do této perspektivy. Celek tak vytváří příznivě uspořádanou městskou kompozici.
Boffilovi stavby v Antigonu jsou navrženy v pravidelném rytmu, většinou jako sedmipodlažní, v materiálové kombinaci sklo a beton v barvě nazlátlého písku. Parter – dlažba je také betonová. Jedná se především o bytové stavby s občanskou vybaveností.
Eva Kosíková, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 31.12.12
Návštěvnost: 49499 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Postmoderna jako gesto Thomas 01.01.09 13:26
Eva 02.01.09 07:21
postmoderna jako gesto blanka 02.01.09 19:50
to blanka aristoteles 10.01.09 11:40
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.