Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mediatéka Venissieux

Autor: Dominique Perrault Architecture
Adresa: 5 avenue Marcel Houël, Lyon, Francie | mapa
Web: www.ville-venissieux.fr/mediatheque
Náklady: 6 052 000 Euro Projekt: 1997-98
Realizace: 10.1999 - 04.2001 Zastavěná plocha: 5230 m²

Zvenku je mediatéka klasickou Perraultovou variací skleněné a kovové fasády. Jednoduchá kubická forma ničím zvláštním nezaujme. Vyvýšení hmoty akcentuje vstupy do budovy. Skleněná fasáda může zrcadlit jen park, plot, rodinné domky nebo projíždějí tramvaje. Přes den nelze tušit, co se uvnitř odehrává a večer, kdy by to mohlo být pro kolemjdoucí zajímavé, sledovat skrz skleněnou fasádu život uvnitř, je mediatéka zavřená.
Unitř knihovna působí daleko vzdušnějším a příjemným pocitem než by se z venku mohlo zdát. Odkrytou příhradovou konstrukci, kterou se proplétají veškeré rozvody, vynáší jen několik málo ocelových sloupů a ztužujících betonových stěn. Perforované plechy mezi skly výborně filtrují přímé sluneční světlo a vzniká tak příjemná atmosféra s difúzním osvětlením. Dřevěné příčky a regály se starají o vizuální oteplení jinak chladné průmyslové haly.
Mediatéku tvoří vstupní hala, knihovna, čítárna, zasedací místnost, posluchárna, obslužné prostory a podzemní parkoviště. Ve středu dispozice se nachází malý sál vystlaný rudými sametovými závěsy. Z Perraultovy kanceláře vzešlo také vnitřní vybavení knihovny, městský mobiliář jako i úprava okolních veřejných prostor. Vstupní hala zároveň slouží jako pasáž, která je rozdělena na dvě "náměstí", odkud je přístup do vyčnívajícího kancelářského bloku na střeše.
Autor: Petr Šmídek, 26.01.09
Návštěvnost: 34522 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krásný dům jana 30.01.09 22:01
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.