Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cité Internationale de Lyon

Autor: Renzo Piano
Adresa: 50 quai Charles de Gaulle, Lyon, Francie | mapa
Web: www.cite-internationale-lyon.fr
Projekt: 1989 Realizace: 1990-2006
Soutěž: 1985

"Mezinárodní městská čtvrť" rozkládající se mezi parkem Tete d'Or a řekou Rhône byla vystavěna u příležitosti summitu sedmi nejvíce industrializovaných zemí světa konaného v Lyonu v roce 1996. V rozlehlém komplexu se nachází administrativní budovy, konferenční sály, muzeum moderního umění, hotel, kasino a multikino. Komplex je zasazen do urbáního prostředí a vytváří dialog mezi městem a přírodou. Za tímto účelem byl ke spolupráci přizván urbanista a krajinář Michela Courajouda. Na základě humanistických principů vytvořili urbání mikrokosmos, jehož páteří se stala 750 metrů dlouhá vnitřní ulice propojující město, řeku a park. Branou do areálu se stal vstupní pavilon nazývaný Atrium. Prvně bylo postaveno pět budov rozšiřujících se směrem na východ od vstupní budovy Atria. Nyní jsou tyto budovy přeměněny na muzeum. Administrativní budovy a konferenční centrum nacházející se i pod zemí mezi bloky budov, byly vystavěny v rámci první etapy. Princip růstu byl založen na postupné výstavbě vždy dvou protilehlých budov. Výstavba komplexu se přizpůsobovala křivkám řeky Rhony a hranicím sousedního parku. Renzo Piano zde poprvé použil principy energeticky úsporného řešení -  dvojité opláštění budov. Terakotový obklad je ohříván sluncem a akumuluje teplo, které je pak dále využíváno a proudí mezi stěnou a skleněnou fasádou. Přebytečné teplo je odváděno otvory v obvodovém plášti.
Eva Kosíková, Matěj Kosík
Autor: Petr Šmídek, 08.02.09
Návštěvnost: 52712 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.