Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Wines Home
vinotéka, klub a prodejna

Autor: DESIGN by DONLIĆ | Ivana Dombková
Adresa: Bílkova 13, Staré Město, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.wineshome.cz
Realizace: 2008 Užitná plocha: 900 m²

Procházíme-li Starým městem, vůbec netušíme že by za hradbami měšťanských domů mohl být ukrytý kus průmyslové historie, pár viditelných stop zapomenutého času Prahy. V Bílkově ulici jedno takové svědectví vydává nově zrekonstruovaný objekt továrny pocházející z roku 1905. Pohled zvenčí nenasvědčuje cokoli o cihlové dominantě tyčícího se komínu a velkorysé budově továrny, vystavěné v nezapomenutelném duchu průmyslové secese.
Původně menší objekt dřevozpracovatelské továrny doznal v roce 1948 viditelných změn - k nejstarší části byly přistavěny nové strojovny, kotelna, brusírna a kancelář. Část nádvoří byla zastřešena dřevěným, nepříliš kvalitně provedeným, přístřeškem. Postupem let továrna chátrala, až skoro vymizela úplně, jen cihelný komín se hrdě tyčil k nebi. V roce 2005 přišli majitelé Design by Donlič architektka Ivana Dombková a Rostislav Černík s nápadem zrekonstruovat prostor s ohromným potenciálem, jenž navíc sousedí s jejich showroomem a archi- tektonickým a designovým studiem.
Architekta Dombková spolu se svým týmem začala tvrdě pracovat. Bylo třeba rozebrat stávající budovy továrny, repasovat komín, snížit úroveň dvoru, podlahy továrny, vybudovat nový objekt o dvou úrovních. Záměrem architekty nebylo bourat, ale co možná nejcitlivěji přebudovat továrnu znovu, a to aniž by tratila na svém původním romantizujícím duchu.
"Nová" továrna zcela zachová a podtrhuje charakter původní budovy z roku 1905, v interiéru naleznete režné zdivo, ocelové a litinové nosné konstrukce, tovární okna - fasádní i střešní. Stejně jako v původních průmyslových objektech, se i tady vine svobodný prostor uzemněný původními cihlovými zdmi. Celá rekonstrukce spočívá ve velmi osobité symbióze starého s novým, na dynamice kontrastů materiálových a stylotvorných prvků - sklo, ocel, dřevo, cihly, beton, hře průhledů, povrchů, odrazů a průsvitů. Cílem je napětí, tajemství... a harmonie. Charakter rekonstrukce podtrhuje vše nádherné a cenné z původního objektu - cihly, ocel, litina, původní nosné konstrukce - nápadité v logice a jednoduchosti a doplňuje tyto hodnoty trvanlivými a poctivými materiály dneška.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 03.12.08
Návštěvnost: 78711 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
paráda klara.kronusova 03.08.09 17:28
...Že jo!... šakal 03.08.09 18:51
přidávám se petr cagaš 05.08.09 08:54
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.