Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ninetree Village

Autor: David Chipperfield
Adresa: Hangzhou, Čína
Investor: Joyon Real Estate Investment Co.
Realizace: 2004-08 Užitná plocha: 23500 m²

Ninetree Village je již druhým projektem z dílny ateliéru Davida Chipperfielda v Číně. Soubor 12 bytových domů se nachází v provincii Hangzhou, v malebném, bambusovým lesem obklopeném, údolí. Hmoty domů jsou rozmístěny v mírně nepravidelném šachovnicovém rastru, díky němuž má každá z dvanácti budov dostatek volného prostoru. Nepravidelnost, daná nepatrným natočením některých objektů je dána svažitostí terénu.
Hlavní vstup na pozemek zajišťuje jižní příjezdová komunikace, která se dále větví do sítě cest přivádějících rezidenty k jednotlivým domům.
Kouzlo a nespoutanost okolní krajiny se autoři snažili v maximální míře zachovat, i proto je každý z domů vybaven dostatečným počtem parkovacích stání ukrytých v suterénu. Domy tak neobklopují nepatřičné plochy parkovišť ale bambusový háj, pozvolna splývající s okolní bujnou zelení.
Areál sestává z šesti typů bytových domů o různé velikosti a rozložení dispozic závisejících na konkrétním umístění domu, jeho orientaci, výhledům i přístupu denního světla.
Pět bytů v každém domě zabírá vždy kompletní plochu jednoho podlaží cca 400 m². Půdorysné uspořádání interiéru umožňuje plynulé prolínání jednotlivých prostorů, kde funkce definují a vzájemně oddělují pouze pevné elementy zázemí.
Volba materiálů interiéru pak umocňuje klidnou a decentní atmosféru obytné části bytu, který je díky loggii obíhající po celém obvodě domu propojen s okolní krajinou.
Reakcí na tradiční principy čínského stavitelství, i bambusový háj obklopující celý areál, je vnější plášť budov, tvořený dřevěnými lamelami o různé hustotě upořádání. To závisí jak na míře soukromí dané funkce interiéru, tak i na požadavku míry přirozeného osvětlení jednotlivých místností.
Obyvatelé mají dále možnost prostřednictvím pohyblivých elementů pláště regulovat míru vlastního soukromí, či atmosféru ve svém bytě.


Autor: David Chipperfield Architects
Vedoucí projektu: Hans Krause
Architektonický team: Christoph Bartscherer, Libin Chen, Ulrich Hannen, Christian Helfrich, Lijun Shen, Natalia Vinuela
Inženýrský team: ZSADI, Zhejiang South Architectural Design and Survey Ltd.
Zahradní architekti: Levin Monsigny Landschaftsarchitekten

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jiří Vojtěšek, 26.11.08
Návštěvnost: 74497 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
ninetree village arthurgabi 28.11.08 12:01
interier peter hricovec 18.12.08 17:10
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.