Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sports/City Hall Bale

Autor: 3LHD | Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić, Silvije Novak, Marin Mikelić, Ljerka Vučić
Adresa: Domenico Cernecca 3, Bale, Chorvatsko | mapa
Investor: Město Bale
Náklady: 1 000 000 Euro Projekt: 2005
Realizace: 2006 Užitná plocha: 1108 m²
Zastavěná plocha: 984 m² Plocha pozemku: 3660 m²
Obestavěný prostor: 6084 m³

Foto: Damir Fabijanic
Bale je malá vesnice na chorvatské Istrii. Její tisícovka obyvatel se živí převážně zemědělstvím. Projekt nového kulturního centra se musel vypořádat s bohatým historickým, kulturním a sociálním středomořským kontextem. Proto musel být jakýkoliv nový architektonický počin ohleduplný ke svému okolí. Například tím, že byly interpretovány tradiční stavební techniky s pomocí nových technologií.
Inspirací byla malá tradiční kamenná bouda (kažun), což je víceúčelová stavba používaná jako přístřešek pro pastevce poskytující jim útočiště před horkem v létě a ochranu před chladem v zimě. Pro stavbu takové boudy nebylo používáno žádné pojivo, pouze pečlivě vybrané kameny nalezené v okolí. Kažun se dá chápat jako primitivní příklad prefabrikace, kterým se ve středomoří stavělo již od pravěku. A právě na sebe volně kladené kameny jsou základním motivem, který byl použit na celém povrchu nové sportovní haly.
Na druhou stranu je nová hala druhou největší stavbou ve vesnici hned po kostele a má velký sociální význam pro celou komunitu. Kromě sportovních aktivit je totiž využívána pro nejrůznější společenské události, jako jsou nejrůznější setkání, trhy nebo sledování přenosů sportovních utkání. Hala byla dimenzována dle rozměrů basketbalového hřiště. Na galerii se nachází fitness centrum a sauna a pod galerií jsou šatny a provozní místnosti. Ze šaten vede přímé propojení do sousední školy.
Hala byla navržena tak, aby ji bylo možno realizovat během 11 měsíců. Proto byly nosné i fasádní prvky navrženy z prefabrikovaných železobetonové elementů.

Literatura

Zdroj: Autorská zpráva 3LHD
Vložil: Martin Rosa, 22.11.08
Návštěvnost: 61366 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.