Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Blue Moon Hotel

Autor: FOA
Adresa: Schuitendiep 88/5, Groningen, Nizozemí | mapa
Realizace: 2000 - 08.2001

Zastupitelé Groningenu zadali zakázku na zpracování nového územního plánu města Wiel Aretsovi. Jeho návrh počítal s novými rozvojovými plochami rovnajícími se stávající rozloze urbanistické struktury. Poněvadž se jedná o pořádné rozvojové sousto, byl následně osloven japonský guru urbání akce Toyo Ito, aby obě části Groningenu psychologicky propojil. Itovo řešení této netradiční situace spočívá v zadávání dvou realizací jednomu architektovi, který navrhne jeden dům do "starého" a jeden do "nového města". Tyto projekty vytvoří jistou emoční propojující síť.
Prvním z nemnoha realizovaných případů je práce íránsko-španělského ateliéru sídlícího v Londýně Foreign Office Architects. Jejich projektem do historické části je hotel Blue Moon, v nové části měli FOA za úkol navrhnout zastřešení zastávky regionální železnice. FOA se inspirovali nomádskou atmosférou obou realizací, z nichž za zmínku stojí především Blue Moon.
Stříbrná budova hotelu září mezi historickými budovami starého města jako klenot. Svým drobným měřítkem respektuje současnou regulaci, avšak výškou a materiálem vytváří v území osvěžující moderní akcent. Komorní náměstí v Schuitenwerksquartier je z části využíváno jako zahrádka hotelové restaurace v přízemí. Pokoje nomádů jsou umístěny v patrech nad ní. Rozměr půdorysu hotelu je 5 x 5 metrů - vítejte v Holandsku. Plášť budovy vychází ze základního konceptu budovy - má za úkol působit netrvale, lehce, přemístitelně. Perforovaný vlnitý plech kryje skeletovou konstrukci zateplenou minerální vlnou. Fasáda hotelu je živá, otevírá se jako inteligentní kůže (Zaera Polo hovoří o zipu). Na střeše hotelu je baterie slunečních kolektorů, které jsou hlavními prvky nízkoenergetické koncepce domu. I přesto, že hotel Blue Moon nepatří mezi typické projekty z dílny FOA, stojí za pozornost.
Jan Kratochvíl

Byli jsme osloveni s nabídkou pracovat na dvou místech v Groningen. První z nich je Schuitenwerksquartier: oblast, kterou historicky charakterizuje lodní doprava, zdymadla, doky a zázemí pro cestující přijíždějící do města, a která má být transformována na ubytovací a obytnou čtvrť. Druhým místem je Europark, součást budoucího rozšířeného území Groningen. Zde šlo o pozemek bývalé elektrárny, která dodávala celému městu elektrický proud. Pozemek se nachází poblíž železniční trati, u vjezdu do města, a zadání požadovalo vybudovat zde dočasnou železniční stanici a tržnici.
Nebylo těžké identifikovat souvislosti mezi oběma místy. Náš návrh předpokládal vytvoření zázemí pro návštěvníky města, dočasné obyvatele, obchodníky, turisty a pendlery. Co se týče fyzické struktury, rozhodli jsme se pracovat s ideou tkaniva / tkaniny jako paradigmatickým nomádským stavebním materiálem, a vytvořit tak spojení mezi oběma místy.
Projekt ve vnitřním městě získal podobu apartmánového hotelu: čtyřpodlažní věž se dvěma apartmány s volnou prostorovou dispozicí, opláštěná panely z vlnitého plechu, který vzbuzuje dojem, jako by celá budova byla zabalená v oceli. Otvory v průčelí vytvářejí dynamické napětí mezi prostorem interiéru a prostředím exteriéru a umožňují obyvatelům apartmánů upravit si prostředí podle vlastního vkusu pomocí jednoduchého systému, který nabízí škálu možností od naprostého odhalení interiéru až po jeho úplné uzavření.
autorská zpráva
Autor: Jan Kratochvíl, 01.12.06
Návštěvnost: 65101 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.