Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hasičská zbrojnice Breda

Autor: Neutelings Riedijk Architects | Willem Jan Neutelings, Michiel Riedijk
Spoluautor: Juliette Bekkering
Adresa: Tramsingel 71, Breda, Nizozemí | mapa
Web: www.brandweermwb.nl
Investor: město Breda
Náklady: 6 000 000 Euro Projekt: 1996
Realizace: 1999 Užitná plocha: 6000 m²

Pokud budete v mládí číst hodně komiksů, budete v dospělosti pravděpodobně navrhovat tak úžasné domy jako Holanďané Willem Jan Neutelings a Michiel Riedijk. Tato dvojice proslula úžasnou výtvarnou zkratkou v perspektivách svých projektů. Jejich domy působí dětsky hravě, avšak jsou důmyslně navržené.
Komplex hasičské zbrojnice v Bredě je složitým organismem s jasnou strukturou a řádem. V jeho útrobách se pohybují usměvaví svalnatí chlapíci. Taky aby se neusmívali, když mají k dispozici vlastní fotbalové hřiště, bazén, bydlení v práci a adrenalinovou permanentku.
Spíše než ohněm je z hasičárny v Bredě možné vyčíst inspiraci stavebním programem a provozními vazbami. Nad největší částí zbrojnice - velkorozponové garáže spojené se skladem všemožného záchranářského vybavení - se nacházejí kanceláře a bydlení hasičů. Hasiči tak mohou takřka z obýváku sjíždět po naleštěných tyčích do garáže a vyjíždět k zásahu. Areál zbrojnice obehnaný zdí z červených pálených cihel kladených struktivně na kant dále obsahuje parkoviště, sportoviště a vstupní atrium s pop stříkačkou - fontánou. To vše zabaleno do progresivní cihelné karoserie. Nejvýraznějším kompozičním prvkem budovy je kancelář ředitele hasičského sboru, která jako obrovský periskop sleduje historické jádro Bredy a bedlivě pátrá po sebemenším náznaku požáru, který právě v Bredě v minulosti napáchal nezanedbatelné škody.
Jan Kratochvíl, 2003
Autor: Jan Kratochvíl, 03.01.10
Návštěvnost: 50332 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.