Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Policejní stanice v Boxtel
Politiebureau Boxtel

Autor: Wiel Arets
Adresa: Bosscheweg 60, Boxtel, Nizozemí | mapa
Web: www.politie.nl
Projekt: 1994 Realizace: 1997

Podobně jako si Herzoga s de Meuronem oblíbily nehorázně bohaté švýcarské farmaceutické firmy, Wiel Aretse měli rádi během 90. let náčelníci holandské policie. Zatímco Neutelings s Riedijkem měli monopol na nové holandské hasičárny, Arets systematicky rozvíjel stavební druh policejních stanic.
Dle mého názoru nejdokonalejší z nich zrealizoval v Boxtelu. Při ohlédnutí za realizacemi Aretse v devadesátých letech vyvstává otázka, zda-li je nepojímal jako konstrukční cvičení v různých materiálech. Od sklobetonu přes plechy, dřevo, beton až po kopilit. Skleněné tvárnice Copilitu obalují stanici v Boxtelu a jsou odpovědí na otázku, kterou řešila policie - otevření se lidem. Zatímco ve Vaalsu šlo především o hmotovou kompozici, v Boxtelu přistupuje ještě translucentní plášť. Policejní stanice v Boxtelu je pojata jako sled traktů chodeb a kanceláří, výslechových místností atd. Různé délky a výšky traktů mají za následek živou krystalickou strukturu, která umožňuje lepší prosvětlení a provětrání místností. Stavba není rigidním boxem, ale zajímavou osvěžující kompozicí se zajímavými prostorovými vztahy a průhledy. Zvolené řešení asi nahání hrůzu energetickým auditorům, jejichž premisa co nejmenšího povrchu stavby vůči objemu dostává v Boxtelu na frak, avšak architektovo srdce plesá.
Policisté v Boxtelu obývají krásnou nikdy netající ledovou kostku otevřenou slunečním paprskům. Měkké světlo v interiéru získané díky kopilitové fasádě použili například i ksa. ve Stupavě a určitě se nemýlím, když zastávám názor, že kopilit = zaručená kvalita.
Jan Kratochvíl, 16.4.2004
Autor: Jan Kratochvíl, 16.04.08
Návštěvnost: 50782 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.