Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Gare d'Orsay / Musée d'Orsay

Autor: Gae Aulenti, Victor Laloux
Spoluautor: ACT Architecture | Renaud Bardon, Pierre Colboc, Jean Paul Philippon
Adresa: 1, rue de la Légion d'Honneur, Paříž, Francie | mapa
Web: www.musee-orsay.fr
Realizace: 1898-1900, 1978-86


Majestátní historizující budova na levém břehu Seiny naproti královskému paláci Louvre původně sloužila jako nádraží Gare d'Orsay pro vlakové spojení Paříže s Orléans. Železniční stanice, která vznikla podle projektu tří architektů Lucien Magne, Émile Bénard a Victor Laloux, byla dokončena v roce 1900 ještě před začátkem Světové výstavy (Exposition Universelle). Přes svoji eklektickou tvář a bohatou zdobnost bylo nádraží ovlivněno duchem industriální éry a architekturou velkých amerických stanic. Nádraží soužilo jako konečná stanice pro mnoho vlakových spojů z jihozápadní části Francie až do roku 1939. Po tomto datu přestaly být krátká nástupiště vhodná pro nové delší vlakové soupravy. Nádraží bylo dále využíváno jen pro příměstskou obsluhu. Během druhé světové války se jeho část proměnila na poštovní centrálu. V roce 1945 bylo nádraží svědkem návratu válečných zajatců zpět do vlasti. V roce 1958 hostilo tiskovou konferenci Charlese de Gaulle po jeho návratu do čela Francie. V roce 1962 zde natáčel Orson Welles Kafkův Proces. Nádraží sloužilo také jako aukční síň nebo divadlo. Dveře staničního hotelu se definitně zavřely 1. ledna 1973. V roce 1977 se francouzská vláda rozhodla přeměnit nádraží na muzeum se stálou sbírkou francouzských mistrů druhé poloviny 19. století. Za postmoderní (téměř neo-egyptskou) přestavbou stojí francouzský tým ACT a milánská architektka Gae Aulenti. Za svůj přístup „raději kontrast než kompromis“ sklidili autoři projektu mnoho kritiky. Nádraží bylo podle kritiků navrženo pro parní stroje a ne obrazy nebo sochy z předminulého století. Cokoli menšího než lokomotiva, se v budově ztratí a lehce zapadne.
Přes všechnu kritiku francouzský prezident François Mitterrand 1. prosince 1986 slavnostně přestřihl pásku přestavěného nádraží. Ve sbírkách muzea se nachází převážně francouzské umění z období mezi lety 1848 až 1914. Vedle historického nábytku, soch a fotografií muzeum hlavně proslavila sbírka impresionistických malířů. Většina děl byla předtím vystavena v Galerie nationale du Jeu de Paume.
Autor: Petr Šmídek, 18.07.12
Návštěvnost: 65917 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Vstupenky do Gare d´Orsay Morávek 16.07.11 20:07
Nemusí být tak zle. gallina-scripsit 16.07.11 22:44
vstupenky vga 17.07.11 07:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.