Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Věž Woermann

Autor: Ábalos & Herreros | Iñaki Ábalos Vázquez, Juan Herreros Guerra, Renata Sentkiewicz
Spoluautor: Casariego-Guerra
Adresa: Maritima del Norte, Las Palmas de Gran Canaria, Španělsko | mapa
Investor: Ferrovial Inmobiliaria
Realizace: 2002-05 Soutěž: 2001
Výška: 72 m Počet pater: 17
Užitná plocha: 25967 m²

Oblast Istmo (španělsky šíje) je jedno z nejkrásnějších míst z Las Palmas. Hrdlo spojuje zastavěnou oblast města s neobydleným poloostrovem La Isleta. Jeho umístění mezi přístavem a pláží, jakož i jeho aktivity turistické a komerční, mu dodávají jedinečný charakter křižovatky, je procházkovou i pobytovou oblastí. Oběma stranám pozemku dominují kompaktní vytažené hmoty, místo maximálně využívá geografické podmínky, kontrastuje s plochostí původní parcely Woermann.
Žádá se od nás městský prostor, ale také úplná jedinečnost v ikonografii objektu, výjimečnost v prázdnotě, v kontrastu s masovým využíváním prostoru, aby pozemek Woermann mohl hrát novou úlohu na Šíji, která by pak zase mohla sehrát novou roli ve městě.

Náměstí Woermann
Nový veřejný prostor se představuje jako souvislá plocha z portugalského kamene otevřená směrem k moři. Místo je ze stran sevřeno budovami s kancelářemi v prvním patře a obchodními prostory v přízemí a podzemí. Takto ve funkčních termínech popsaná plocha je oživená pomocí sochařského impulsu v urbáním měřítku navrženým ve spolupráci s Albertem Oehlenem. Náměstí je také zastíněno rostlinami středního a vysokého vzrůstu vysazenými ve směru od východu k západu. Uměle stíny jsou na severu a z jihu vytvářeny hlubokými pergolami. Tropické náměstí zamýšlející vytvořit příjemné prostředí na volném prostranství a také s hlavním vstupem a stranami obrácenými k moři.

Věž Woermann
Jak by se nám líbilo žít na Šíji? Představujeme si domy blízké tradicím s vysokými stropy, užíváme si výhledu jako kdybychom je ovládali z vysokého místa v přírodě, představujeme si gobelíny chráněné hlubokými stíny umělých – brise soleil – a přirozenými – vegetabilními motivy na skle – takže už nám nic jiného nechybí. Věž Woermann je virtuální les, ze kterého si lze užívat utopie věčného života v hybridní krajině. Městu se ukazuje v plném souladu s touto myšlenkou lesa přírodních a umělých stínů bez měřítka, ale také atlant které vynášejí podpory obdivující krajinu, na kterou vyhlíží. V přízemí podpory před chodci ustupují, aby se pak mohly rozlétnout do korun stromů. Snažíme se s touto vegetační a antropomorfní koncepcí reprezentovat kulturu našich času. Věž Woermann se snaží ztělesnit iluze, přání a fantazie společnosti, která hledá rovnováhu mezi přírodou a rozvojem, intenzivní formu života věrnou krajině a kráse.
Zdroj: Ábalos&Herreros
Vložil: Petr Šmídek, 09.10.08
Návštěvnost: 64127 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
neuvěřitelné řeči: Vích 09.10.08 10:57
dnes v Praze hoja 09.10.08 15:29
Re: Vích Petr Šmídek 09.10.08 16:06
děkuji, Vích 10.10.08 10:44
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.