Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přístavba Akademie výtvarných umění

Autor: Coop Himmelb(l)au | Wolf D. Prix, Helmut Swiczinsky
Adresa: Akademiestrasse 2, Mnichov, Německo | mapa
Web: www.adbk.de
Náklady: 15 200 000 Euro Projekt: 1995-2002
Realizace: 07.2003 - 26.10.2005 Soutěž: 1992
Užitná plocha: 5666 m² Zastavěná plocha: 9909 m²
Obestavěný prostor: 44761 m³

Nová přístavba mnichovské Akademie majestát původní historické budovy Gottfrieda von Neureuthera z roku 1876 neumenšuje. Svým situováním se nápadně podobá přístavbě Školy architektury k pražské AVU. Zajímavé by určitě bylo sledovat reakce tehdejší veřejnosti na Gočárovu kubistickou novostavbou. Na mnichovské realizaci zaráží fakt, kolik úsilí bylo vynaloženo, aby mohla vzniknout kantýna a několik nových ateliérů. Ke konstrukčním pracím byli přizváni mostní inženýři. Pro veškeré detaily a plány bylo nakonec zapotřebí 360 listů na formátu A0. Odpovědí Coop Himmelb(l)au na zadání vytvořit Akademii pro 21. století je přidat do již tak komplikovaného světa další zbytečné detaily. Musím však přiznat, že jsem se při každé své návštěvě proběhl školou s radostí laboratorního křečka po všech mostech a lávkách až na střešní terasu, kde má svůj ateliér profesor Carlo Baumschlager. (pš)

Koncept Coop Himmelb(l)au vychází z nápadu transformace tří různých městských územních systémů, které se v místě nachází: osová soustava Leopoldstrasse / Akademiestrasse s jejími vznešenými budovami; struktura Schwabing rozvíjená v průběhu času menšími a různorodými stavbami; a zónou parků Leopoldpark a Akademiegarten s historickými stromy. Otevřeným uspořádáním stavby vznikla řada přechodných prostorů mezi parkem a městským prostředím: skleněná fasáda jako mediální membrána, brána do Akademie, vnitřní nádvoří, terasy ateliérů jako spojovací článek a brána do parku.
Diagonální rampy a lávky mezi sebou spojují funkční zóny v různých částech stavby a také různá oddělení. Takto je vytvořen energický komplex, který v zásadě odpovídá rozmanitosti tvůrčích aktivit odehrávajících se uvnitř budovy. V přístavbě umělecké školy sídlí malířské ateliéry, sochařské ateliéry, multimediální dílna, fotografická studia a tiskařská dílna.
Coop Himmelb(l)au
Autor: Petr Šmídek, 02.09.08
Návštěvnost: 49837 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.