Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Horské apartmány

Autor: B.I.G. | Bjarke Ingels
Spoluautor: JDS Architects | Julien de Smedt
Adresa: Kodaň, Dánsko | mapa
Investor: Høpfner A/S, Danish Oil Company A/S
Projekt: 2005 Realizace: 06.2008
Užitná plocha: 33000 m²

Jak zkombinovat krásu předměstského dvorku se sociální intenzitou městské hustoty? „Horské apartmány“ (Mountain Dwellings) jsou druhou generací domů VM – stejný klient, stejná velikost a stejná ulice. Nicméně program představuje tentokrát ze 2/3 parkování a z 1/3 bydlení. A co když se garáže stanou základnou, na níž budou umístěny terasovité apartmány – jako betonový svah kopce pokrytý tenkou vrstvou bydlení, kaskádovitě sestupující z 11. podlaží až na úroveň ulice? Raději než vyprojektovat dvě samostatné budovy stojící vedle sebe (parking a obytný blok) jsme se rozhodli obě funkce sloučit do symbiotického vztahu. Parkování musí být navázáno na ulici, zatímco byty vyžadují sluneční svit, čerstvý vzduch a výhledy; všechny byty proto mají osluněné střešní zahrady, nádherné výhledy a parkovací místa na 10. podlaží. „Horské apartmány“ působí jako předměstská zástavba domků se zahradami volně plynoucí přes desetipodlažní budovu – předměstské bydlení s městskou hustotou.
Střešní zahrady se skládají z terasy a samotné zahrady s rostlinami, jež mění charakter podle ročního období. Budova je vybavena rozsáhlým zavlažovacím systémem, který střešní zahrady udržuje zelené. Jediné, co byt od zahrady odděluje, je skleněná fasáda s posuvnými dveřmi, jež do interiéru vpouští světlo a vzduch.
Obyvatelé 80 bytů budou mít v Orestadenu jako první možnost parkovat přímo u svého domova. Gigantické garáže pojímají 480 parkovacích míst a šikmý výtah, který se pohybuje podél vnitřních stěn kopce. V některých místech dosahuje výška stropu 16 metrů, což prostoru propůjčuje dojem podobný tomu v katedrále.
Severní a západní fasády kryjí perforované hliníkové pláty, jež dovnitř garáží propouštějí vzduch a světlo. Otvory na fasádě vytvářejí obrovskou reprodukci Everestu. Ve dne se budou tyto díry na lesklé hliníkové ploše jevit jako černé a gigantický obraz bude připomínat fotku s hrubým rastrem. V noci bude fasáda osvětlena zevnitř a bude vytvářet dojem fotonegativu různých barev, protože každé podlaží garáží má jinou barvu. „Horské apartmány“ se nacházejí ve městě Orestad a nabízejí to nejlepší ze dvou světů: blízkost hektického městského života v centru Kodaně a klid, jenž je charakteristický pro život na předměstí.
BIG

Literatura
 

Zdroj: autorský text
Vložil: Petr Šmídek, 01.08.08
Návštěvnost: 66158 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
everest Rado 07.08.08 07:49
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.