Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Seník

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Adresa: Cesta v polico 31, Cerklje, Slovinsko | mapa
Investor: Gradis G group
Náklady: 4 200 000 Euro Realizace: 05.2006 - 09.2007
Soutěž: 02.2005 Užitná plocha: 7000 m²

Pozemek leží na okraji alpského města Cerklje (nedaleko lublaňského letiště) s překrásným výhledem na okolní pole a hory. V místě se nachází tři sta let stará chráněná lípa. Půdorys stavby je proto vytvarován do tvaru písmene L, které svými rameny objímá ozeleněnou část kolem stromu. Většina bytů má z nádvoří  rovněž krásný výhled na hory.
Jedná se o sociální bydlení – byty byly prodány Slovinskému bytovému fondu pro mladé rodiny za mimořádně nízkou cenu 900 Euro/m². Proto musel být i rozpočet stavby velice skromný (600 Euro/m²) a použity jednoduché a hospodárné materiály. Krajina i vesnice zůstaly nenarušeny a zachovaly si přirozený vývoj s mnoha příklady tradiční architektury jako například staré farmy, stodoly a seníky. Návrh fasády domu byl převzatý z žebřinové soustavy – dřevěné trámy vychází z tradičních detailů a vzorů. Na trámech zemědělci původně původně skladovali seno a kukuřici, v případě tohoto domu sem lze pověsit květiny nebo jinou balkonovou výzdobu.
Byty jsou různě veliké – od 30m² garsonek až po čtyřpokojové apartmány o rozměrech 80 m². Větší byty jsou umístěny na rozích domu, kde mají hezčí a otevřenější výhledy. Vše je vyrobeno z ekonomicky úsporných, ale i kvalitních materiálů jako jsou dřevěné dubové podlahy, žulové dlaždice v koupelně a velká okna s venkovními kovovými žaluziemi. Konstrukční systém je navržen tak, aby mohly být vnitřní dispozice flexibilní. Byty od zbytku stavby oddělují pouze nosné stěny a všechny další vnitřní stěny jsou nenosné.
Na střeše jsou použity šedé eternitové tašky, které jsou kladeny do kosočtverců a kopírují tak tradiční břidlicové střechy. Šikmá střecha má seříznutý hřeben, kde je opět plochá. Část šikmé střechy slouží jako 1m vysoká clona zakrývající veškeré střešní instalace – komíny, klimatizační jednotky, kuchyňské větrání, atd. Fasády tvoří omítka ve třech různých barvách, plastová okna a předsazené dřevěné díly z jedlového dřeva, které bylo kvůli větší pevnosti rozřezáváno a lepeno.
OFIS arhitekti
Zdroj: autorský text
Vložil: Petr Šmídek, 25.07.08
Návštěvnost: 70715 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Hledání pravé tváře místa Petr Šmídek 24.07.08 21:11
seník? Vích 24.07.08 21:39
jo už Vích 24.07.08 21:47
chjo... 24.07.08 21:57
taky inspirace pipi 25.07.08 07:47
rastr libor mládek 31.07.08 23:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.