Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mořské lázně u města Kastrup

Autor: White Arkitekter
Adresa: Amager Strandvej 301, Kastrup, Dánsko | mapa
Investor: Tårnby Local Authority
Realizace: 2004


Kastrupské mořské lázně tvoří živou a integrální součást nově budovaného nábřeží, jež leží za místním Strandparkem směrem na Øresund.
Projekt sestává z hlavní budovy situované nad hladinou, z nové pláže a z navazujících obslužných budov s toaletami a převlékárnou pro handicapované lidi.
Dřevěné molo vede návštěvníka kolem kruhové konstrukce, která se postupně nad mořskou hladinou zvedá až k pětimetrové skokanské plošině. Stavebním materiálem je dřevo Azobé, jež bylo vybráno kvůli své trvanlivosti a odolnosti vůči mořské vodě.
Objekt stojí na štíhlých podpěrách, přibližně metr nad hladinou a nosná konstrukce je navenek odhalená. Komplex sestává z 870 m² dřevěné plošiny, 70 m² převlékáren a 90 m² obslužných prostor na břehu.
Lázně jsou koncipovány jako skulpturální dynamická forma viditelná z pláže, z moře a ze vzduchu. Jak se divák pohybuje, její silueta se postupně proměňuje.
Kruhový tvar vytváří uzavřený vnitřní prostor – úkryt před větrem, v němž se koncentruje slunce. Tvar se směrem k pevnině otevírá, aby tak propojil objekt s pláží a pozval návštěvníky dovnitř. Podél mola plynule probíhá lavice, jež vytváří další odpočinkovou a klidovou zónu.
Důležitým aspektem koncepce lázní je volný vstup a nepřetržitá otevírací doba. Lázně jsou navrženy spíše jako netradiční platforma pro sportovní a volnočasové aktivity. Nabízejí prostor pro klidné podvečerní plavání, stejně jako pro tréning či skotačení. Lze si představit, že stará paní Jensenová se tady bude cítit stejně dobře jako mladší, sportovně zaměřený návštěvník. Rampy a další speciální prvky umožňují bezproblémový přístup také měně pohyblivým členům komunity.

Kromě funkčních a bezpečnostních důvodů je smyslem nasvětlení kastrupských lázní také nabídnout vzrušující zážitek daného místa v noci a během dlouhého potemnělého období.
Osvětlení umocňuje skulpturální architektonickou formu. Nejdůležitějším osvětlovacím prvkem je série velkých vzhůru namířených světel, jež osvětlují vnitřní stranu polokruhové stěny. Světelný odraz od těchto ploch potom nepřímo animuje celý prostor ke koupání a jeho dynamický tvar lze díky tomu vidět z okolí. Záře odrážející se od stěny stoupá a vytváří dramatický kontrast s modrým světlem, jež vychází zpoza venkovního schodiště pod skokanskou plošinou.
Poslední důležitý světelný element představují dvě řady LED bodovek běžící podél mola.
White arkitekter

Literatura

Zdroj: autorský text
Vložil: Petr Šmídek, 28.07.08
Návštěvnost: 55259 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
wow! rotem 31.07.08 13:30
re: rotem RV 01.09.08 17:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.