Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Beinecke Rare Book and Manuscript Library

Autor: Skidmore, Owings & Merrill | Gordon Bunshaft
Adresa: 121 Wall Street, New Haven, USA | mapa
Web: www.library.yale.edu/beinecke
Realizace: 1959-63

Knihovna vzácných tisků a rukopisů Yaleské univerzity byl dar rodiny Beinecke, jejíž příslušnici byli absolventy univerzity. Knihovna nese od roku 1963 jméno donátorů a je největší knihovnou na světě uchovávající vzácné tisky a rukopisy. V současnosti se v knihovně nachází zhruba 500 000 svazků a několik milionů manuskriptů. Knihovna se nachází v centru univerzity na barokně formovaném Hewitt Quadrangle, které ale po čase dostalo přízvisko Beinecke Plaza.
Architektem knihovny je Gordon Bunshaft z kanceláře S.O.M., která realizací této stavby poprvé vstoupila i do oblasti kulturních a školských staveb. Stavbu prováděla George A. Fuller Construction Company.
Šestipodlažní kvádr se vstupní halou a se skladem knih (kapacita 180 000 svazků) je obalen fasádou bez oken a vznáší se pouze na čtyřech nohách. Světlo proniká do interiéru skrz tenké desky bílého mramoru (tlustých cca 3 centimetry), což má jednak ochranný UV charakter a jednak mystický architektonický účinek. Nosná konstrukce budovy je železobetonová. Propsání žeber na fasádu evokuje architektonické motivy neogotických budov v areálu univerzity.
Další tři podlaží skladů (kapacita 600 000 svazků) se nacházejí pod plochou náměstí. V náměstí zapuštěném atriu stojí tři sochy od Isamu Noguchiho - Čas (pyramida), Slunce (kruh) a Naděje (kostka).
Součástí knihovny je vstupní hala, ve které je mimo jiné vystavena jedna z 48 existujících kopií Gutenbergovy bible. Z haly je možné vstoupit do studoven, čítáren, katalogů, studovny mikrofilmů, kanceláří zaměstnanců a skladů knih. Místnosti vyžadující denní světlo jsou orientovány do zapuštěného atria v náměstí. Tento koncept umožnil zrealizovat knihovnu, která je označována za "klenotnici vědění".
Projekt
Fotograf
Štěpán Vrzala
Autor: Jan Kratochvíl, 29.07.08
Návštěvnost: 38792 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Mramorové stěny vkvkvk 07.08.08 09:09
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.