Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nákupní centrum s bytovou střešní nástavbou

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Adresa: Bohinjska Bistrica, Slovinsko | mapa
Investor: Gradis Skupina
Náklady: 4 500 000 Euro Projekt: 2006
Realizace: 2006-07 Užitná plocha: 7500 m²
Plocha pozemku: 4200 m²

Původní zadání klienta znělo postavit na místě stávajícího obchodu nové nákupní středisko. Následně vznikl projekt využívající střechu obchodu k vybudování nových bytů. Dřevem obložený objekt leží přímo ve středu vesnice Bohinjska Bistrica v alpské oblasti kolem jezera Bohinj. Odtud se nabízí překrásné výhledy na okolní hory, ale po architektonické stránce vesnici v 60. letech poškodila textilní továrna a kolem vybudované obytné bloky. Textilka byla později zavřena a na jejím pozemku vzniklo nákupní centrum, na jehož místě dnes stojí nový supermarket, ale výhledy odtud do okolí nejsou stále příliš pěkné. Tvarování stavby a vnitřní dispozice bytů a se otevírá výhledům na hory a směrem k slunci. Proto je čelní dřevěná fasáda nejvíce prosklená panoramatickými okny. Boční fasáda je uzavřená – okna se otevírají do balkonů vykrojených do hmoty domu. Z postranních oken se pohled otevírá rovněž na hory.
Stupňovitý tvar domu vychází ze siluety okolní krajiny. Na střeše obchodního domu jsou jednotlivé byty umístěny do odstupňované formy ve tvaru písmene L. Na západ, odkud přichází silný vítr a sníh, se fasáda otevírá pouze zapuštěnými lodžiemi. Pro svislou střechu byla jako obkladový materiál vybrána šedá břidlice. Půdorys ve tvaru L uzavírá společnou vnitřní zahradu, která leží na střeše nákupního centra. Čelní fasáda a strany otevírající se do vnitřního nádvoří sálají teplo a jsou zhotoveny ze svislých dřevěných latí rozmístěných v různém rytmu. Vybrané materiály, místní modřín a břidlice kladená v diagonálním rastru, jsou v této oblasti tradičně využívány k obkladu střech a fasád. Pro severní a jižní část stavby je charakteristická hra s transparencí svislých dřevěných latí, které vytváří balkonové zábradlí, obklad fasády nebo zastiňující prvky. Břidlicová střecha tvořená texturou kosočtverců na východní a západní straně domu ochraňuje byty před větrem a sněhem. Fasády nákupního centra tvoří kombinace ocelových desek a velkoplošných skleněných panelů.
K dispozici jsou byty různých velikostí – od 40 m² garsonek až po 120 m² dvoupatrové byty. Interiér je vytvořen z místních materiálů jako například dubové podlahy; žulové dlaždice v koupelnách a hlavně velká okna s kovovými okenicemi. Konstrukční systém je navržen tak, aby mohly být vnitřní dispozice maximálně flexibilní. Pouze nosné stěny oddělují byt od zbytku stavby. Všechny ostatní stěny jsou nenosné.
Konstrukci tvoří kombinace sloupů v nákupní části a nosných stěn v oblasti skladů a servisních provozů nákupního centra. Stejné konstrukční uspořádání je přejato rovněž ve sklepě, kam je umístěno podzemní parkování, a také v horních patrech bytů. Stropní desky jsou ze železobetonu, zbývající stěny jsou cihelné.
Na samém vrcholu stavby přechází šikmá střecha opět do ploché střechy. Důvodem tohoto řešení bylo skrýt veškeré instalace jako jsou komíny, výduchy ventilace a venkovní klimatizaci.
OFIS
Zdroj: autorský text
Vložil: Petr Šmídek, 21.07.08
Návštěvnost: 54454 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Regionalismus na střechách supermarketů Petr Šmídek 20.07.08 23:04
Regionalismus? Vích 21.07.08 11:45
... pipe 21.07.08 13:42
Mou odpovědí... Petr Šmídek 22.07.08 07:26
alpské stavby Vích 22.07.08 12:04
Nejen pro Vícha... Petr Šmídek 24.07.08 21:14
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.