Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihkupectví Franze Kafky a knihovna Franze Kafky

Autor: Skupina | Marcela Steinbachová
Adresa: Široká 14, Josefov-Staré Město, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.franzkafka-soc.cz
Projekt: 2006 Realizace: 2006-2007

Knihkupectví, prezenční knihovna a studovna publikací o Franzi Kafkovi se nachází v činžovním domě na pražském Josefově, kde dle původního projektu byl navržený obchod přístupný z ulice, se zázemím v suterénu. Pokusili jsme se tento původní návrh obnovit, bohužel nám však památková ochrana nedovolila zrealizovat výlohu do ulice jinak než jakoby v původním, konzervativním stylu. Vstoupíme do dvou úzkých a vysokých místností, lemovaných knihovnami a ocelovými galeriemi. Vstupní prostor je navržen i jako možná budoucí literární kavárna, proto zrcadla za prodejním pultem, možným barem. V této části jsou výsuvné police, budoucí stolky na posezení. Oba prostory jsou na požadavek investora propojené či oddělitelné ocelovou mříží.

Protože nesdílíme depresivní a introvertní vyznění díla Franze Kafky, pokusili jsme se k návrhu přistupovat bez těchto emocí, tedy alespoň trochu s nadhledem, tak jak si myslíme, že Franz Kafka některá svá díla psal. Prostory neměly být temné, ale vlastně jaksi normální. Knihovny jsou z mořeného dřeva, ocel přiznaná. Prostory s galeriemi jsou propojené dvěma schodišti a tvoří alespoň v náznaku jakýsi nekonečný prostor s několika přístupy. Na podlaze se nachází lité teraco a z dochovaných původních dlaždic ornament dvou čtverců. Skrytá symbolika. Vzpomínka na původní litinové schodiště do suterénu jako kruh v podlaze s původními dochovanými dvěma stupni litinového schodiště – dosud neumístěny - s možností obnovit schodiště v případě využití suterénu a to bez stavebních zásahů. Záchody jsou navrženy černé s jakoby zářícími bílými zařizovacími předměty.

Prostory slouží jako vstup do Centra Společnosti Franze Kafky.
Rekonstrukce vznikla za přispění z fondů EU a státního rozpočtu ČR

Spolupráce na studii: Bronislav Stratil
Grafika: Štěpán Červinka
Projekt
Fotografie
Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: autorský text
Vložil: Petr Šmídek, 07.07.08
Návštěvnost: 68140 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.