Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Cultuurcluster

Autor: SeARCH
Adresa: Roomweg, Stroinksbleekweg, Enschede, Nizozemí | mapa
Web: www.twentsewelle.nl
Investor: Gemeente Enschede, DMO
Náklady: 22 000 000 Euro Projekt: 2003
Realizace: 01.2006 - 22.04.2008 Užitná plocha: 12000 m²

Nizozemské město Enschede se proslavilo svojí dlouholetou tradicí v textilním průmyslu. V novodobé historii si však město daleko více lidí spojuje s tragédií z roku 2000, kdy explodovala továrna na pyrotechniku S.E. Fireworks a srovnala část městské čtvrťi Roombek. Katastrofa si tehdy vyžádala 23 obětí. Nové kulturní centrum 'Cultuurcluster' se usídlilo přímo v areálu výbuchem poničené bývalé textilky a před měsícem znovuotevřela jeho brány nizozemská královna Beatrix. Přestože projekt amsterdamské kanceláře SeARCH vznikl v kulisách historických staveb, tak nemá zapadat mezi klasické programy na 'obnovu města', ale stanovuje si za cíl vytvořit nový obraz města. V komplexu se kromě tradičních kulturních institucí, které ve městě fungovaly již před explozí, společně nachází také nově založené muzeum, výzkumné centrum a mnoho dalších kulturních zařízení. Ke zrekonstruovaným historickým zbytkům a novým částem přibyla rovněž obytná věž, z které se stal symbol celého areálu. Obvodový plášť věže tvoří kovová síťovina upomínající na textilní tradici města. Most spojující věž s bývalým skladištěm volně interpretuje pilovou střechu, která tu kdysi stávala. (pš)

Následky zkázy, kterou 13. května 2000 způsobil v několika průmyslových památkách v Enschede výbuch ohňostroje, byly tak silné, že se stopy o bohaté historii textilního průmyslu ve městě najednou staly velice vzácnými. Kulturní instituce jako Textilní muzeum, Přírodovědné muzeum a Historické muzeum Twente se mezitím sváděly nejistý boj o svoji budoucnost. Tyto události vedly k rozhodnutí vybudovat v sousedství nové muzeum, výzkumné centrum a několik dalších kulturních institucí. Zpětně se rozhodlo o zachování a rekonstrukci skladiště, zbylé tovární stěny a několika dalších konstrukcí, třebaže neměly žádnou větší historickou nebo architektonickou hodnotu. Nové konstrukce jsou tak v obklíčení původními stavbami. Pilová střecha vzešla ze stále ještě čitelného profilu stávající tovární zdi. Střecha se postupně proměňuje v most pro pěší, který spojuje věž se skladištěm na protější straně 'kulturní ulice'.
Nová budova obsahující vstupní foyer, pracovní ateliéry, prostory pro krátkodobé výstavy a kancelářské zázemí, je s původním skladištěm spojena také podzemní cestou. Podzemní spojení a horní most společně vytváří mezi novostavbou a skladištěm uzavřenou smyčku a zároveň ruší nutnost přerazovat ulici a zbytečně zastavovat 1000 m² podlahové plochy. Veškeré funkce, včetně obytné části, mohou být přístupné z ulice. Bydlení v řadových domcích je maximálně zhuštěno, což má za následek vysoké a úzké fasády jednotlivých domů. Aby každá z funkcí získala svoji fasádu do 'kulturní ulice' musela být podobně stěsnána i vstupní hala.

autoři: Bjarne Mastenbroek, Ad Bogerman, Uda Visser, Remco Wieringa, Fabian Wallmüller
spolupráce: Ton Gilissen, Thomas van Schaick, Nolly Vos, Guus Peters, Alan Lam, Alexandra Schmitz, Mónica Carriço, Noemi Vos, Wesley Lanckriet
klient: Gemeente Enschede, DMO
další informace: www.21rozendaal.nl, www.hetrozendaal.nl, www.twentsewelle.nl
SeARCH
Autor: Petr Šmídek, 12.06.08
Návštěvnost: 72380 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
to je ono Matej Farkas 12.06.08 15:02
PERFEKTNI !!! A.J.K. 12.06.08 15:56
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.