Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
American Center

Autor: Frank Owen Gehry
Adresa: 51, rue de Bercy, Paříž, Francie | mapa
Web: www.cinematheque.fr
Realizace: 1988-94

Americké centrum fungovalo od roku 1931 do 1987 v renovované budově Baux-Arts na Montparnassu k představením amerických výtvarníků, muzikantů a umělců francouzskému publiku. V roce 1987 byla stará budova uzavřena a zakoupen nový pozemek nedaleko Palais Omnisport a přes Seinu nové Perraultovy knihovny. Na doporučení Martina a Mildredy Friedmanových z Walker Art Center v Minneapolis, vyzval bývalý ředitel Amerického centra Henry Pillsbury Franka Gehryho k vypracování projektu. Pro Gehryho to byla první realizace velké kulturní instituce mimo území Spojených států.

Pozemek leží v bývalé průmyslové zóně podrobující se v současnosti rehabilitaci - železniční trať na severu, nový park na jihu, bytovky na východě a veřejné náměstí na západě. Většinu území však zabírají sklady vín. Program nového centra zněl - 198.000 čtverečních stop (18.000 m²) určených k představením a výstavám, kanceláře a byty pro hostující umělce za cenu 130 milionů francouzských franků. Hmota budovy odpovídá na pařížské střechy. Materiály (vápenec, sklo a zinek) reaguje na historickou tradici pařížské architektury. Gehryho vize byla "petite ville" plné tance, hudby a energie města … americká interpretace Paříže beze snahy udělat francouzskou stavbu.

Americké centrum bylo jako instituce uzavřeno 12. února 1996 a budova byla nabídnuta k prodeji. 28. září 2005 zde byla otevřena filmotéka Cinémathèque Française.

Autor: Petr Šmídek, 18.07.06
Návštěvnost: 49456 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.