Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lávka nad Brick Pit

Autor: Durbach Block Architects
Adresa: Olympic Parklands, Sydney, Austrálie | mapa
Realizace: 2005

Brick Pit (doslovně "cihlová jáma") představuje poslední hmatatelnou evidenci velkého průmyslu v oblasti zálivu Homebush Bay (v místě se těžila hlína k výrobě cihel). Důl je archetypální a primitivní, surový, obnažený a pozměněný.
Brick Pit je především místem vyjímečného lidského úsilí zachyceného v jisté fázi. Je portrétem narušování země skrze její využívání.
Stejně tak je místem adaptace - poté, co je ukončené průmyslové odvětví nahrazováno novou výrobou, jež splňuje požadavky udržitelného rozvoje - a stává se útočištěm vzácného druhu australské rosničky Litoria aurea (Green and Golden Bell Frog).
Vzdušná kruhová lávka a výstava pod širým nebem, umístěná dvacet metrů nad dnem prohlubně Brick Pit, dává tomuto místu skutečnou urbanistickou vazbu na Olympijský park v Sydney a podtrhuje jeho přítomnost. Jednoduše řešený prvek - kruhová lávka - poskytuje jak fyzický přístup tak interpretaci dolu Brick Pit, zatímco plně respektuje jeho nesmírně křehké přírodní prostředí. Čistá forma a stálá výška podlahy kontrastuje s nerovnými posunujícími se stranami a hloubkou jámy.
Kruhová lávka nabízí desetiminutovou procházku, stejně jako delší strukturovanou zkušenost umožněnou díky rozšiřujícím se a zastíněným sekcím platformy.
Vnější plášť kruhu je variovanou stěnou složenou z výstavních panelů, síťoviny a skla.
Do kruhu jsou zapojeny interaktivní prvky, které návštěvníkovi nabízejí vhled do historie místa stejně jako do jeho proměny v útočiště ohrožených druhů.
Kruh má dvě spojnice s okolním parkem: jedna vede k ulici Australia Avenue a tedy k centru města, druhá směrem k ulici Marjorie Jackson Drive a k rozlehlým parkům, jež se za ní rozkládají.
Ocelová konstrukce představuje křehkou a citlivou intervenci do drsné hrubosti prohlubně. Vyztužená křížová konstrukce, která je sestavená ze serie nepravděpodobně tenkých, plochých ocelových článků, se lehce dotýká dna -  jako by po špičkách přecházela skrze toto křehké místo.
Křížové řešení je schopné přizpůsobit se komplikovanému základovému terénu: prodloužením podpor k základům jezera nebo zpevněním za učelem vyhnout se žabímu rybníku.
Zatímco kruhové sekce se otevírají do okolí, sekce mostu jsou uzavřené a potlačené.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.05.08
Návštěvnost: 62537 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
..."Evidence"... šakal 26.05.08 12:27
hezky rybnicek hetzer 26.05.08 18:42
...Vy abyste si (v rybníčku) neomočil!... šakal 26.05.08 21:19
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.